Jaka oferta po modernizacji linii Słupsk – Ustka?

Peron kolejowy w Ustce w wakacje 2018 roku/Fot. Emil Włuka

Po wakacyjnej przerwie kontynuowany jest remont linii kolejowej nr 405 pomiędzy Słupskiem a Ustką. W ostatnich latach przed remontem ruch pociągów prowadzony był tylko w sezonie wakacyjnym. Czy po ukończeniu inwestycji pociągi nadal będą jeździć po nowych torach tylko przez dwa miesiące w roku?

Trwający od ubiegłego roku remont linii kolejowej między Słupskiem a Ustką ma na celu zwiększenie atrakcyjności transportu kolejowego pomiędzy tymi dwoma miastami poprzez m.in. planowane podniesienie prędkości szlakowej na linii, a w konsekwencji skrócenie czasu przejazdu, który przed remontem wynosił około 21 minut i już w tamtym momencie był atrakcyjny wobec transportu drogowego. To jednak nie koniec, gdyż modernizacji i dostosowaniu do potrzeb pasażerów zostaną poddane perony, zamontowane będą także urządzenia przejazdowe poprawiające bezpieczeństwo ruchu pociągów, a także zwiększy się przepustowość linii dzięki instalacji nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Te wszystkie elementy są niezwykle istotne celem przyciągnięcia pasażerów, jednak są zbyteczne w przypadku braku oferty w postaci rozkładu jazdy pociągów odpowiadającego na potrzeby transportowe mieszkańców Słupska i Ustki. Od kilku lat ruch na linii prowadzony był tylko w wakacje. Wcześniej zaś, poza sezonem po linii kursowały tylko 2 pary pociągów dziennie. Czy miliony wydane na gruntowny remont zostaną utopione w infrastrukturę użytkowaną tylko przez dwa miesiące w roku? Okazuje się, że nie. – W grudniu 2015 roku Województwo Pomorskie zawiesiło kursowanie pociągów na linii komunikacyjnej Słupsk – Ustka. Pozostawiono jedynie połączenia na ww. trasie w sezonie letnim. Po ukończeniu modernizacji linii kolejowej Słupsk – Ustka planowane jest uruchomienie połączeń całorocznych – zapewnia w rozmowie z serwisem zbiorowy.info Eugeniusz Manikowski, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Nie wiadomo jednak na tę chwilę jak będzie wyglądała oferta. Na szczegóły będzie trzeba poczekać do czasu zakończenia remontu linii.

Ważną kwestią w kontekście opłacalności uruchamiania połączeń kolejowych jest rodzaj taboru, który powinien być zastosowany przy obsłudze omawianej linii. Dotychczas obsługę trakcyjną połączeń zapewniały zespoły trakcyjne serii EN57, które poza sezonem letnim oferowały zbyt dużą podaż miejsc w stosunku do popytu, szczególnie w kontekście oferty złożonej z dwóch par pociągów dziennie. Czy tym razem organizator przewozów zapewni pojazdy bardziej odpowiadające wielkości potoków pasażerskich? – W ostatnich latach w sezonie letnim pociągi kursujące na linii komunikacyjnej Słupsk – Ustka są obsługiwane elektrycznymi zespołami trakcyjnymi serii EN57. W latach, gdy pociągi były uruchamiane całorocznie na ww. linii kursowały także spalinowe zespoły trakcyjne różnych serii na wydłużonej relacji Ustka – Słupsk – Miastko – Szczecinek. Takie rozwiązanie miało na celu zoptymalizowanie wykorzystania taboru. Seria i rodzaj jest uzależniona od potoków pasażerskich, jakie będą występować na ww. linii – odpowiada dyplomatycznie Eugeniusz Manikowski.

Do tematu oferty przewozowej na linii Słupsk – Ustka będziemy wracać na łamach serwisu zbiorowy.info.

Total
5
Shares
Zobacz również: