Pomysł na weekend: Koleją pod Tatrami Wysokimi

Pociąg na torach technicznych w Popradzie, w tle Tatry Wysokie.

Udając się na Słowację w rejony Tatr Wysokich ciężko przeoczyć kolejkę wąskotorową, której trasa malowniczo wije się u podnóży masywów największych szczytów w tym regionie. Są to Tatrzańskie Koleje Elektryczne (Tatranské elektrické železnice, TEŽ), zwane przez Słowaków również električka, czyli tramwaj. Służą one przede wszystkim turystom pragnącym dostać się na szlaki, ale również mieszkańcom mniejszych miejscowości w celu dojazdu do pracy czy szkoły.

W pierwszej kolejności, w czasach panowania Austro-Węgier na tym terenie, wybudowano odcinek z Popradu do Starego Smokowca, w latach 1906-1908. Następnie, w 1911 roku otwarto kolejne odcinki Ze Starego Smokowca do Tatrzańskiej Łomnicy oraz Tatrzańskiej Polanki. W 1912 roku uroczyście otworzono ostatni odcinek do Szczyrbskiego Jeziora. Planowano dalszą rozbudowę sieci kolejek elektrycznych, do której jednak nie doszło z powodu wybuchu I wojny światowej. Od 1948 roku koleje są znacjonalizowane, przeszły wtedy w ręce Czechosłowackich Kolei Państwowych. Po rozpadzie Czechosłowacji od 1992 roku Tatrzańskie Koleje Elektryczne należą do Kolei Słowackiej Republiki.

Na sieć tej kolei składają się dwie linie: Szczyrbskie Jezioro – Poprad Tatry oraz Stary Smokowiec – Tatrzańska Łomnica. Linie są wąskotorowe, o rozstawie szyn 1000 mm, zelektryfikowane o napięciu 1500 V. Pierwsza z wymienionych linii ma 29 km, a druga zaledwie 6 km. Ich połączenie znajduje się w Starym Smokowcu. Obsługiwane są one nowoczesnymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi zbudowanymi na licencji Stadlera. Są to wagony typu Stadler GTW 2/6 425.95, łącznie jest ich 15 sztuk. Są to trzyczłonowe zespoły trakcyjne, z czego człon środkowy jest członem silnikowym. Jednostki te zastąpiły starsze składy Tatry o oznaczeniu 420.95 z lat 60-tych ubiegłego wieku.

Skład serii 425.95 /Fot.Diesirae/CC BY-SA 3.0

Pociągi typu 425.95 mają około 33 metry długości, są zasilane prądem stałym o napięciu 1500 V. Prędkość maksymalna pociągu wynosi 80 km/h, jednak na trasie prędkość ta wynosi maksymalnie 60 km/h. W środku znajduje się 108 miejsc siedzących, a całkowita możliwa liczba pasażerów na pokładzie to 200. Warto zwrócić uwagę , że pojazd wyposażony jest w bardzo duże okna, co umożliwia podziwianie panoramy Tatr. Dodatkowo w środku zainstalowany jest system informacji pasażerskiej w trzech językach: słowackim, angielskim oaz niemieckim.

Pechowo rozpoczęła się eksploatacja najnowszych składów, ponieważ w trakcie jazdy testowej doszło do wypadku na przejeździe kolejowym ze skutkiem śmiertelnym dla kierowcy samochodu.

Trasy
Pociągi jeżdżą tutaj głównie w dwóch relacjach: Szczyrbskie Jezioro – Poprad Tatry oraz Stary Smokowiec – Tatrzańska Łomnica. Zachowany jest takt godzinny, dodatkowo w godzinach szczytu pociągi jeżdżą co pół godziny. Rzadkim połączeniem jest natomiast Szczyrbskie Jezioro – Tatrzańska Łomnica, które kursuje kilka razy dziennie.

To nie oznacza jednak, że ciężko się poruszać między tymi miejscowościami. W starym Smokowcu następuje skomunikowanie się pociągów, kiedy ze wszystkich trzech stron przyjeżdżają kolejki, a następnie się rozjeżdżają, przez co nawet jeśli trzeba się przesiadać, to nie trzeba czekać długo na następne połączenie. Dodatkowo w Szczyrbskim Jeziorze ma miejsce skomunikowanie z koleją zębatą o Szczyrby, gdzie godziny przyjazdów i odjazdów są ze sobą zgrane. Czas przejazdu z Popradu do Szczyrbskiego jezior wynosi około 1 godzinę i 6 minut (zależnie od długości postoju w Starym Smokowcu), natomiast z Tatrzańskiej Łomnicy do starego Smokowca jedzie się 14 minut.

Ciekawostką techniczną jest też peron Poprad-Tatry, ponieważ znajduje się on ponad peronami kolei normalnotorowej na filarach.

Schemat linii /Graf.Honza Groh/CC BY-SA 3.0

Turystyka
Jak już wcześniej wspomniano, pociągi te są popularne wśród turystów, ponieważ łączą one ze sobą ośrodki turystyczne w Wysokich Tatrach, a także początki szlaków. Od kolejki można rozpocząć wycieczkę pieszą w praktycznie każde miejsce w słowackich Wysokich Tatrach, także dla nieco wygodniejszych turystów można dostać się w góry kolkami linowymi (Hrebienok, Solisko, Łomnica).

Sama trasa kolejki warta jest polecenia ze względu na widoki. W okolicach Popradu z okien można podziwiać panoramę całych Tatr Wysokich, a następnie poszczególne masywy, gdy kolejka akurat pod nimi przejeżdża.

Total
1
Shares
Zobacz również: