Kolejne nowe impulsy w opolskiem. Ile ich już jest w Polsce?

Po Polsce jeździ już 140 impulsów/fot. Emil Włuka

Województwo opolskie odebrało kolejne dwa trójczłonowe Impulsy, które zasiliły flotę miejscowego oddziału Przewozów Regionalnych. Łącznie, mieszkańcy regionu korzystają już z 7 jednostek tego typu.

Kolejne dwa EZT serii 36WEa powstały w ramach opcji do przetargu na dostawę 5 impulsów eksploatowanych już przez Opolski Oddział Przewozów Regionalnych. Są to składy w konfiguracji trójczłonowej i obsługują głównie linie z Opola do Wrocławia oraz Raciborza. Teraz pojadą także do Gliwic, a także Zawadzkiego.

Dwa nowe pojazdy nieco różną się od poprzednich. Są bowiem zadedykowane Filharmonii Opolskiej i Teatrowi im. Jana Kochanowskiego. Dedykację można dostrzec dzięki specjalnemu oznakowaniu pojazdów, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. W ramach promocji tych placówek kulturalnych będą wyświetlać na zainstalowanych w nich monitorach informacje o najbliższych przedstawieniach i koncertach. Celem akcji jest rozpowszechnianie oferty kulturalnej opolskich placówek za pomocą pociągów, które są dobrym nośnikiem informacji z racji przemieszczania się po całym województwie i przewożenia dziennie tysięcy pasażerów.

Korzystając z okazji wprowadzenia od ruchu kolejnych jednostek, postanowiliśmy podsumować, ile Impulsów jeździ już po polskich torach. W ciągu ostatnich 6 lat, od 2012 roku wyprodukowano już 140 egzemplarzy w różnych konfiguracjach. Przez ten czas powstały pojazdy o długości od dwóch do sześciu członów. Najmniej liczną grupę stanowią pojazdy dwuczłonowe, których wyprodukowano zaledwie 3 sztuki. Są eksploatowane w województwie podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Najliczniejszą grupę stanowią zaś pojazdy trzyczłonowe, których do tej pory powstało aż 50.

Najwięcej impulsów kursuje w województwie zachodniopomorskim, łącznie aż 40 sztuk. Pojazdy Newagu, wyparły całkowicie niezmodernizowane EN57 z północno-zachodniej Polski, co jak na razie jest ewenementem w skali kraju. Najmniej impulsów jeździ z kolei w województwie warmińsko-mazurskim. Po tamtejszych torach jeździ zaledwie jeden, dwuczłonowy pojazd. EZT z Newagu nie spotkamy w ogóle tylko w województwie kujawsko-pomorskim, lubelskim i podlaskim. Dzięki temu pośród wszystkich EZT produkowanych po 2000 roku to właśnie impulsy mają największy zasięg występowania. Impulsy jeszcze nie są eksploatowane w województwie łódzkim, jednak ten stan rzeczy ulegnie zmianie w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Newag jednak nie poprzestaje na wyprodukowanych 140 pojazdach. Zamówionych jest bowiem kolejne 26 pojazdów: 21 na rynek krajowy, a także 5 do Włoch. Wkrótce kolejne sztandarowe pojazdy nowosądeckiego producenta pojawią się we wspomnianym wcześniej województwie łódzkim (14 sztuk), świętokrzyskim (2 sztuki), a także pomorskim (5 sztuk). Warto podkreślić, że w niedalekiej przyszłości możliwe są kolejne zamówienia na te pojazdy. Zamówienie na EZT dla województwa pomorskiego przewiduje prawo opcji, a także istnieje duże prawdopodobieństwo zdobycia kolejnego zamówienia na nowe składy dla Kolei Śląskich. Patrząc na tempo zdobywanych zleceń wkrótce prawdopodobnie na naszych torach pojawi się dwusetny skład tego typu.

Zobacz również: