Kolejne nowe impulsy w opolskiem. Ile ich już jest w Polsce?

Po Polsce jeździ już 140 impulsów/fot. Emil Włuka

Województwo opolskie odebrało kolejne dwa trójczłonowe Impulsy, które zasiliły flotę miejscowego oddziału Przewozów Regionalnych. Łącznie, mieszkańcy regionu korzystają już z 7 jednostek tego typu.

Kolejne dwa EZT serii 36WEa powstały w ramach opcji do przetargu na dostawę 5 impulsów eksploatowanych już przez Opolski Oddział Przewozów Regionalnych. Są to składy w konfiguracji trójczłonowej i obsługują głównie linie z Opola do Wrocławia oraz Raciborza. Teraz pojadą także do Gliwic, a także Zawadzkiego.

Dwa nowe pojazdy nieco różną się od poprzednich. Są bowiem zadedykowane Filharmonii Opolskiej i Teatrowi im. Jana Kochanowskiego. Dedykację można dostrzec dzięki specjalnemu oznakowaniu pojazdów, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. W ramach promocji tych placówek kulturalnych będą wyświetlać na zainstalowanych w nich monitorach informacje o najbliższych przedstawieniach i koncertach. Celem akcji jest rozpowszechnianie oferty kulturalnej opolskich placówek za pomocą pociągów, które są dobrym nośnikiem informacji z racji przemieszczania się po całym województwie i przewożenia dziennie tysięcy pasażerów.

Korzystając z okazji wprowadzenia od ruchu kolejnych jednostek, postanowiliśmy podsumować, ile Impulsów jeździ już po polskich torach. W ciągu ostatnich 6 lat, od 2012 roku wyprodukowano już 140 egzemplarzy w różnych konfiguracjach. Przez ten czas powstały pojazdy o długości od dwóch do sześciu członów. Najmniej liczną grupę stanowią pojazdy dwuczłonowe, których wyprodukowano zaledwie 3 sztuki. Są eksploatowane w województwie podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Najliczniejszą grupę stanowią zaś pojazdy trzyczłonowe, których do tej pory powstało aż 50.

Najwięcej impulsów kursuje w województwie zachodniopomorskim, łącznie aż 40 sztuk. Pojazdy Newagu, wyparły całkowicie niezmodernizowane EN57 z północno-zachodniej Polski, co jak na razie jest ewenementem w skali kraju. Najmniej impulsów jeździ z kolei w województwie warmińsko-mazurskim. Po tamtejszych torach jeździ zaledwie jeden, dwuczłonowy pojazd. EZT z Newagu nie spotkamy w ogóle tylko w województwie kujawsko-pomorskim, lubelskim i podlaskim. Dzięki temu pośród wszystkich EZT produkowanych po 2000 roku to właśnie impulsy mają największy zasięg występowania. Impulsy jeszcze nie są eksploatowane w województwie łódzkim, jednak ten stan rzeczy ulegnie zmianie w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Newag jednak nie poprzestaje na wyprodukowanych 140 pojazdach. Zamówionych jest bowiem kolejne 26 pojazdów: 21 na rynek krajowy, a także 5 do Włoch. Wkrótce kolejne sztandarowe pojazdy nowosądeckiego producenta pojawią się we wspomnianym wcześniej województwie łódzkim (14 sztuk), świętokrzyskim (2 sztuki), a także pomorskim (5 sztuk). Warto podkreślić, że w niedalekiej przyszłości możliwe są kolejne zamówienia na te pojazdy. Zamówienie na EZT dla województwa pomorskiego przewiduje prawo opcji, a także istnieje duże prawdopodobieństwo zdobycia kolejnego zamówienia na nowe składy dla Kolei Śląskich. Patrząc na tempo zdobywanych zleceń wkrótce prawdopodobnie na naszych torach pojawi się dwusetny skład tego typu.

Total
1
Shares
Zobacz również: