Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Newsweek: Polacy chcą więcej PKS-ów i pociągów

Państwo powinno zapewnić lepsze połączenia kolejowe lub autobusowe pomiędzy małymi a dużymi miastami – takie wnioski płyną z badania SW Research, przeprowadzonego na zlecenie „Newsweeka”.

W ostatnim czasie kilkunastu przewoźników autobusowych ogłosiło znaczne ograniczenia kursów, kilku z nich wręcz zakończyło swoją działalność przewozową. Jak wynika z badania SW Research, 80 procent Polaków uważa, że państwo powinno zadbać o lepsze połączenia komunikacyjne pomiędzy małymi a dużymi miastami. Bo właśnie takie połączenia lokalne najszybciej znikają z mapy kraju. Wynika to z wysokich kosztów prowadzenia działalności transportowej i braku jasnych zasad finansowania transportu regionalnego.

Zobacz też: Prezes PKS: Autobusy z pasażerami mogą być nierentowne

Wykluczenie transportowe dotyczy szczególnie mieszkańców wsi i małych miejscowości. I to te osoby najczęściej mówią o konieczności poprawy oferty połączeń kolejowych i autobusowych. – Za koniecznością poprawy komunikacji opowiadają się przede wszystkim osoby starsze, słabo wykształcone i o mniejszych dochodach. Taką konieczność akcentują też głównie mieszkańcy małych i średnich miast – tłumaczy Piotr Zimolzak z agencji SW Research w rozmowie z Newsweekiem.

Pomóc miały opracowywane przez samorządy Plany Transportowe. Jednak ciągle nowelizacje prawa spowodowały, że opracowane kilka lat temu dokumenty nadal nie weszły w życia, zaś część z nich już stała się nieaktualna.

Więcej na temat badań SW Research można przeczytać w najnowszym Newsweeku.

Źródło Newsweek

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More