Rozkład jazdy 2018/2019: Dokąd pojedziemy wagonem sypialnym?

Wagon sypialny z piecem węglowym po naprawie ukończonej w czerwcu 2018 roku./Fot. Emil Włuka

W ciągu ostatniego roku wagony sypialne, których brak w ostatnich latach był mocno odczuwalny, zaczęły przechodzić naprawy poziomu P4. Czy to oznacza, że dostępność wagonów sypialnych w nadchodzącym rozkładzie jazdy poprawi się? Sprawdzamy, dokąd w nadchodzącym rozkładzie jazdy będziemy mogli dojechać wagonem sypialnym.

Po 2016 roku, kiedy liczba dostępnych wagonów sypialnych była najniższa w historii z powodu przeciągających się napraw poziomu P4, ilostan tych specyficznych pojazdów będących w sprawności technicznej zaczyna się systematycznie zwiększać. Do napraw cały czas kierowane są kolejne wagony. Są to zarówno pojazdy niezmodernizowane, ogrzewane za pomocą pieca węglowego jak i zmodernizowane z bardziej ekologicznym elektrycznym systemem ogrzewania. Przykładowo w ostatnich dniach do naprawy skierowano kolejnych 5 wagonów sypialnych odstawionych dotychczas w Gdyni.
Okazuje się jednak, że mimo zwiększającego się ilostanu sprawnych wagonów sypialnych ich liczba w składach pociągów nie ulegnie zwiększeniu. Wprawdzie dojdzie kila nowych relacji, ale część istniejących zostanie zlikwidowana. – W rocznym rozkładzie jazdy 2018/2019 zapotrzebowanie na miejsca do leżenia oraz sypialne zostało oszacowane na podobnym poziomie jak dla rozkładu 2017/2018. Zgodnie z oszacowanym zapotrzebowaniem w połączeniach ujętych w rozkładzie 2018/19 w sezonach wypoczynkowych wykorzystamy 74 wagony, w tym 12 z miejscami do leżenia (kuszetki), a poza sezonem – 44, w tym 4 z miejscami do leżenia – mówi w rozmowie z serwisem zbiorowy.info Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity. Łącznie w sprawności w nowym rozkładzie ma zostać utrzymanych 80 wagonów sypialnych i z miejscami do leżenia. Dla porównania w minione wakacje kursowało 70 takich wagonów.

W nowym rozkładzie jazdy wagony sypialne nie pojadą już m.in. do Lublina, a także z Gdyni do Szklarskiej Poręby, Przemyśla i Lwowa. Pojawi się za to kilka nowych tras. – Z ważniejszych zmian należy wymienić wprowadzenie całorocznego kursowania wagonów sypialnych w rel. Bielsko-Biała – Katowice – Gdynia w poc. „Rozewie” oraz w poc. IC „Przemyślanin” i „Nightjet” w rel. Przemyśl – Berlin (przez Rzeszów, Kraków i Katowice) czy w poc. IC „Malczewski” w rel. Wrocław – Kijów. Natomiast przewoźnik zrezygnował z prowadzenia wagonów sypialnych m.in. w relacji Lublin – Świnoujście oraz Gdynia – Lwów w poc. TLK „Karpaty”, co podyktowane zostało przyczynami organizacyjnymi oraz wynikło z analizy frekwencji – informuje Agnieszka Serbeńska.

W tym miejscu nasuwa się pytanie dlaczego PKP Intercity nie używa już odstawionych od ponad 4 lat wagonów typu 306Ab wyposażonych w system automatycznej zmiany rozstawu kół SUW 2000, który eliminował uciążliwe i czasochłonne zmiany wózków. Sprawa jest tym bardziej ciekawa, że są to stosunkowo młode wagony wyposażone m.in. w klimatyzację, podczas gdy na wspomnianej relacji można spotkać bardzo często wagony ogrzewane za pomocą pieca węglowego. – Wagony te zostały wycofane z eksploatacji z uwagi na upływ terminu ważności świadectwa sprawności technicznej. Specyfika konstrukcji tych wagonów powoduje znaczne utrudnienia w zakresie wykonania naprawy okresowej zgodnie z Dokumentacją Systemu Utrzymania dla danego typu wagonów. Utrudnienia, o których mowa powyżej, związane są z pozyskaniem specyficznych części zamiennych do sytemu SUW2000. Wynika to z ograniczonego kręgu potencjalnych wykonawców tych podzespołów oraz ewentualnej naprawy. Celowość ekonomiczna naprawy tych wagonów jest uzasadniona wyłącznie przy wspólnej naprawie tych wagonów z wagonami kolei ukraińskich wyposażonymi w system SUW, których strona ukraińska posiada 5. Obecnie również wagony kolei ukraińskich zostały wycofane z eksploatacji i oczekują na wykonanie naprawy P4. Projekt był ostatnio omawiany na Polsko-Ukraińskiej Komisji Kolejowej w br. –tłumaczy Agnieszka Serbeńska.

Poniżej przedstawiamy całoroczne relacje kursowania wagonów sypialnych PKP Intercity w rozkładzie 2018/2019:
– „Uznam” Warszawa – Świnoujście;
– „Rozewie” Gdynia – Jelenia Góra/Bielsko – Biała;
– „Przemyślanin” Szczecin – Przemyśl;
– „Karpaty” Gdynia – Zakopane (kursowanie ograniczone do wybranych terminów zimowych i letnich)
– „Ustronie” Kołobrzeg – Kraków;
– „NightJet” Przemyśl – Wrocław –Berlin;
– „Chopin” Warszawa – Wiedeń /Budapeszt;

Po terenie Polski będą kursować także kolei innych państw. Poniżej prezentujemy na jakich trasach będą wykorzystywane wagony zagraniczne:
CHOPIN
– Warszawa – Praga – Warszawa: wagony sypialne i kuszetki kolei czeskich CD;
– Warszawa – Budapeszt – Warszawa: wagon sypialny kolei słowackich ZSSK.
NIGHTJET
-Wiedeń – Berlin – Wiedeń: wagony sypialne/kuszetki kolei austriackich OeBB;
– Budapeszt – Berlin – Budapeszt: wagony sypialne/kuszetki kolei węgierskich MAV.
POLONEZ
– Warszawa – Moskwa – Warszawa: wagony sypialne kolei rosyjskich RŻD;
– Warszawa – Mińsk – Warszawa: wagony sypialne kolei białoruskich BCz.
KIEV
– Warszawa – Kijów – Warszawa: wagony sypialne kolei ukraińskich UZ;
ODESSA
– Odessa – Przemyśl – Odessa: wagony sypialne kolei ukraińskich UZ;
LWÓW EKSPRESS
– Lwów – Przemyśl Lwów: wagony sypialne kolei ukraińskich UZ;
– Wrocław – Kijów: wagon sypialny kolei ukraińskich UZ.

Łącznie w połączeniach międzynarodowych do Polski będzie kursować 29 wagonów sypialnych i kuszetek należących do kolei zagranicznych.

Total
4
Shares
2 komentarze
  1. Ciekawe jak będzie wyglądać sytuacja zdeklasowanych sypialnych na kuszetki, czy nadal będą jeździć nowsze wagony niż na normalnych sypialnych?

  2. Jak można zlikwidować wagony sypialne w pociągu UZNAM relacji Świnoujście -Lublin. Pociąg dalekobieżny , nawet w pierwszej klasie ciężko wytrzymać tyle godzin na siedząco. Żenada!!!!! Ja w okresie wakacyjnym zawsze jeżdżę z dzieckiem do Lublina, zostaje mi tylko pociąg GOMBROWICZ pierwsza klasa bez klimatyzacji-MASAKRA!!!!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: