Rozkład jazdy 2018/2019: Dokąd pojedziemy wagonem sypialnym?

W ciągu ostatniego roku wagony sypialne, których brak w ostatnich latach był mocno odczuwalny, zaczęły przechodzić naprawy poziomu P4. Czy to oznacza, że dostępność wagonów sypialnych w nadchodzącym rozkładzie jazdy poprawi się? Sprawdzamy, dokąd w nadchodzącym rozkładzie jazdy będziemy mogli dojechać wagonem sypialnym.

Po 2016 roku, kiedy liczba dostępnych wagonów sypialnych była najniższa w historii z powodu przeciągających się napraw poziomu P4, ilostan tych specyficznych pojazdów będących w sprawności technicznej zaczyna się systematycznie zwiększać. Do napraw cały czas kierowane są kolejne wagony. Są to zarówno pojazdy niezmodernizowane, ogrzewane za pomocą pieca węglowego jak i zmodernizowane z bardziej ekologicznym elektrycznym systemem ogrzewania. Przykładowo w ostatnich dniach do naprawy skierowano kolejnych 5 wagonów sypialnych odstawionych dotychczas w Gdyni.
Okazuje się jednak, że mimo zwiększającego się ilostanu sprawnych wagonów sypialnych ich liczba w składach pociągów nie ulegnie zwiększeniu. Wprawdzie dojdzie kila nowych relacji, ale część istniejących zostanie zlikwidowana. – W rocznym rozkładzie jazdy 2018/2019 zapotrzebowanie na miejsca do leżenia oraz sypialne zostało oszacowane na podobnym poziomie jak dla rozkładu 2017/2018. Zgodnie z oszacowanym zapotrzebowaniem w połączeniach ujętych w rozkładzie 2018/19 w sezonach wypoczynkowych wykorzystamy 74 wagony, w tym 12 z miejscami do leżenia (kuszetki), a poza sezonem – 44, w tym 4 z miejscami do leżenia – mówi w rozmowie z serwisem zbiorowy.info Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity. Łącznie w sprawności w nowym rozkładzie ma zostać utrzymanych 80 wagonów sypialnych i z miejscami do leżenia. Dla porównania w minione wakacje kursowało 70 takich wagonów.

W nowym rozkładzie jazdy wagony sypialne nie pojadą już m.in. do Lublina, a także z Gdyni do Szklarskiej Poręby, Przemyśla i Lwowa. Pojawi się za to kilka nowych tras. – Z ważniejszych zmian należy wymienić wprowadzenie całorocznego kursowania wagonów sypialnych w rel. Bielsko-Biała – Katowice – Gdynia w poc. „Rozewie” oraz w poc. IC „Przemyślanin” i „Nightjet” w rel. Przemyśl – Berlin (przez Rzeszów, Kraków i Katowice) czy w poc. IC „Malczewski” w rel. Wrocław – Kijów. Natomiast przewoźnik zrezygnował z prowadzenia wagonów sypialnych m.in. w relacji Lublin – Świnoujście oraz Gdynia – Lwów w poc. TLK „Karpaty”, co podyktowane zostało przyczynami organizacyjnymi oraz wynikło z analizy frekwencji – informuje Agnieszka Serbeńska.

W tym miejscu nasuwa się pytanie dlaczego PKP Intercity nie używa już odstawionych od ponad 4 lat wagonów typu 306Ab wyposażonych w system automatycznej zmiany rozstawu kół SUW 2000, który eliminował uciążliwe i czasochłonne zmiany wózków. Sprawa jest tym bardziej ciekawa, że są to stosunkowo młode wagony wyposażone m.in. w klimatyzację, podczas gdy na wspomnianej relacji można spotkać bardzo często wagony ogrzewane za pomocą pieca węglowego. – Wagony te zostały wycofane z eksploatacji z uwagi na upływ terminu ważności świadectwa sprawności technicznej. Specyfika konstrukcji tych wagonów powoduje znaczne utrudnienia w zakresie wykonania naprawy okresowej zgodnie z Dokumentacją Systemu Utrzymania dla danego typu wagonów. Utrudnienia, o których mowa powyżej, związane są z pozyskaniem specyficznych części zamiennych do sytemu SUW2000. Wynika to z ograniczonego kręgu potencjalnych wykonawców tych podzespołów oraz ewentualnej naprawy. Celowość ekonomiczna naprawy tych wagonów jest uzasadniona wyłącznie przy wspólnej naprawie tych wagonów z wagonami kolei ukraińskich wyposażonymi w system SUW, których strona ukraińska posiada 5. Obecnie również wagony kolei ukraińskich zostały wycofane z eksploatacji i oczekują na wykonanie naprawy P4. Projekt był ostatnio omawiany na Polsko-Ukraińskiej Komisji Kolejowej w br. –tłumaczy Agnieszka Serbeńska.

Poniżej przedstawiamy całoroczne relacje kursowania wagonów sypialnych PKP Intercity w rozkładzie 2018/2019:
– „Uznam” Warszawa – Świnoujście;
– „Rozewie” Gdynia – Jelenia Góra/Bielsko – Biała;
– „Przemyślanin” Szczecin – Przemyśl;
– „Karpaty” Gdynia – Zakopane (kursowanie ograniczone do wybranych terminów zimowych i letnich)
– „Ustronie” Kołobrzeg – Kraków;
– „NightJet” Przemyśl – Wrocław –Berlin;
– „Chopin” Warszawa – Wiedeń /Budapeszt;

Po terenie Polski będą kursować także kolei innych państw. Poniżej prezentujemy na jakich trasach będą wykorzystywane wagony zagraniczne:
CHOPIN
– Warszawa – Praga – Warszawa: wagony sypialne i kuszetki kolei czeskich CD;
– Warszawa – Budapeszt – Warszawa: wagon sypialny kolei słowackich ZSSK.
NIGHTJET
-Wiedeń – Berlin – Wiedeń: wagony sypialne/kuszetki kolei austriackich OeBB;
– Budapeszt – Berlin – Budapeszt: wagony sypialne/kuszetki kolei węgierskich MAV.
POLONEZ
– Warszawa – Moskwa – Warszawa: wagony sypialne kolei rosyjskich RŻD;
– Warszawa – Mińsk – Warszawa: wagony sypialne kolei białoruskich BCz.
KIEV
– Warszawa – Kijów – Warszawa: wagony sypialne kolei ukraińskich UZ;
ODESSA
– Odessa – Przemyśl – Odessa: wagony sypialne kolei ukraińskich UZ;
LWÓW EKSPRESS
– Lwów – Przemyśl Lwów: wagony sypialne kolei ukraińskich UZ;
– Wrocław – Kijów: wagon sypialny kolei ukraińskich UZ.

Łącznie w połączeniach międzynarodowych do Polski będzie kursować 29 wagonów sypialnych i kuszetek należących do kolei zagranicznych.

2 Komentarze
  1. Andrzej mówi

    Ciekawe jak będzie wyglądać sytuacja zdeklasowanych sypialnych na kuszetki, czy nadal będą jeździć nowsze wagony niż na normalnych sypialnych?

  2. Agnieszka mówi

    Jak można zlikwidować wagony sypialne w pociągu UZNAM relacji Świnoujście -Lublin. Pociąg dalekobieżny , nawet w pierwszej klasie ciężko wytrzymać tyle godzin na siedząco. Żenada!!!!! Ja w okresie wakacyjnym zawsze jeżdżę z dzieckiem do Lublina, zostaje mi tylko pociąg GOMBROWICZ pierwsza klasa bez klimatyzacji-MASAKRA!!!!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.