Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Kolej w polskich teledyskach

Kolej jest nie tylko popularnym środkiem transportu, ale także źródłem inspiracji wielu form artystycznych. Oprócz fotografii, malarstwa, a także poezji i prozy kolej jest także źródłem inspiracji dla tekstów piosenek oraz towarzyszących im teledysków. Dziś przedstawiamy kilka wybranych teledysków muzycznych prezentujących interesujące motywy kolejowe.

Poparzeni Kawą Trzy – „Byłaś dla mnie wszystkim”
Głównym motywem teledysku jest podróż członków zespołu podróżujących z trumną przez całą Polskę, z Zakopanego aż do Sopotu. Jedna ze scen teledysku ma miejsce na stacji w Zakopanem, kiedy muzycy próbują wsiąść z trumną do pociągu. Co ciekawe, wsiadają do pociągu kończącego bieg na stacji czołowej. W nagraniu z 2013 roku uwieczniono słynny pociąg TLK „Monciak – Krupówki” z Gdyni do Zakopanego. Pociąg ten kursuje do dziś pod zmienioną nazwą TLK „Karpaty”.

Kult – „Polska”
W teledysku do znanej piosenki zespołu Kult, nakręconego w 1992 roku znajdziemy motyw kolejowy prosto z Trójmiasta. W nagraniu widoczne są sceny nagrywane m.in. na stacji Gdańsk Główny, na której widoczne są kursujące do dziś elektryczne zespoły trakcyjne serii EN57, jeżdżące w ramach systemu trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. Młodsze pokolenie może dzięki temu zobaczyć jak wyglądały jednostki tej serii na początku lat 90. Szczególnie interesujące są ujęcia z wnętrza jednego z pojazdów. W teledysku uwieczniono Kazika Staszewskiego grającego na saksofonie siedząc w kabinie maszynisty zespołu serii EN57 z ostatniej serii produkcyjnej, wyposażonej w czoło podobne do czół EZT serii EW58. Pokazany został widok z kabiny podczas przejazdu pod wiaduktem Błędnik w Gdańsku Głównym, a także oryginalne wnętrze niemalże fabrycznie nowej wówczas jednostki.

Paktofonika – „Jestem Bogiem”
Kolej występuje także w teledyskach piosenek hip-hopowych. W teledysku kultowej piosenki słynnej Paktofoniki także znajdziemy motywy kolejowe. W wybranych, krótkich ujęciach możemy dostrzec wybrane pociągi pasażerskie w wyglądzie charakterystycznym dla przełomu XX i XXI wieku. Widoczna jest między innymi klasyczna lokomotywa serii EU07 w charakterystycznym zielonym malowaniu z żółtym czołem i prostokątnymi reflektorami, a także nieśmiertelne wagony z rodzin 111A i 112A w niezapomnianym, kremowo – zielonym oraz kremowo – czerwonym malowaniu.

Mati i Skor – „SKM”
W teledysku do tego utworu, należącego także do gatunku hip-hop, w całości dominują motywy kolejowe z Trójmiasta. W ujęciach pojawiają się m.in. stacje Gdynia Chylonia, Gdynia Główna, Sopot, Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Główny. Stacja Gdynia Główna w trakcie nagrywania klipu przechodziła modernizację. Na stacji Gdynia Chylonia widzimy jeszcze stary peron SKM. Ponieważ utwór jest w całości poświęcony trójmiejskiej SKM nie brakuje ujęć popularnych EN57 i EN71 należących do SKM. W kadrach uwieczniono zarówno klasyczne, jeszcze niezmodernizowane jednostki w starym malowaniu i klasycznymi filmami, ale także składy po lżejszych lub głębokich modernizacjach, m.in. pierwszy w Trójmieście skład z silnikami asynchronicznymi, czyli EN71-045, który dodatkowo charakteryzuje się ułożeniem foteli bokiem do kierunku jazdy, wzorem pojazdów metra. Klip zawiera także fragmenty drastycznych materiałów z lat 90. XX wieku, przedstawiające dewastację składów SKM. Można ujrzeć tam klasyczne wnętrze jednostki EN57 z niespotykanymi już dziś charakterystycznymi plastikowymi ławami.

Pudelsi – „Konduktorka PKP”
Teledysk nie należy wprawdzie do dzieł najwyższych lotów, lecz pomijając erotyczne nacechowanie części scen, autorom udało się uwiecznić kultowe i niezapomniane do dziś przez starsze pokolenie klasyczne wnętrze wagonu z rodziny 111A. Charakterystyczny wzór tapicerki, a także zasłonek z logo PKP w oknach przenoszą nas wraz z rozkładanymi siedziskami na korytarzu w prawdziwy klimat polskiej kolei u schyłku XX wieku.

Classic – „Hej czy Ty wiesz”
Ten dość stary utwór z gatunku disco polo również posiada teledysk pełen motywów kolejowych. Choć forma jego wykonania z pewnością wzbudza uśmiechy na twarzach, ukazuje ciekawe ujęcia z dworca centralnego w Warszawie, jaki pamiętamy z gorszego okresu jego funkcjonowania, jeszcze przed modernizacją. Doskonale widoczne są wszędobylskie, nieestetyczne punkty handlowe, ale także funkcjonujące przez wiele lat na tej stacji pragotrony. W ujęciach klipu możemy zobaczyć wagony kolei niemieckich Deustche Bahn, prawdopodobnie wchodzące w skład pociągu z Warszawy do Niemiec. Ponadto w teledysku znalazły się wagony polskiej produkcji z rodziny 112A w charakterystycznym kremowo –czerwonym malowaniu. Całość klipu doskonale oddaje specyficzny klimat kolei, ale także życia w latach 90.

2 Komentarze
  1. Konrad mówi
  2. holub mówi

    Kombi – „Na dobre dni”.
    Zespół z Gdańska, lokalny patriotyzm przyniósł plenery na trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More