Kolej w polskich teledyskach

Kolej jest nie tylko popularnym środkiem transportu, ale także źródłem inspiracji wielu form artystycznych. Oprócz fotografii, malarstwa, a także poezji i prozy kolej jest także źródłem inspiracji dla tekstów piosenek oraz towarzyszących im teledysków. Dziś przedstawiamy kilka wybranych teledysków muzycznych prezentujących interesujące motywy kolejowe.

Poparzeni Kawą Trzy – „Byłaś dla mnie wszystkim”
Głównym motywem teledysku jest podróż członków zespołu podróżujących z trumną przez całą Polskę, z Zakopanego aż do Sopotu. Jedna ze scen teledysku ma miejsce na stacji w Zakopanem, kiedy muzycy próbują wsiąść z trumną do pociągu. Co ciekawe, wsiadają do pociągu kończącego bieg na stacji czołowej. W nagraniu z 2013 roku uwieczniono słynny pociąg TLK „Monciak – Krupówki” z Gdyni do Zakopanego. Pociąg ten kursuje do dziś pod zmienioną nazwą TLK „Karpaty”.

Kult – „Polska”
W teledysku do znanej piosenki zespołu Kult, nakręconego w 1992 roku znajdziemy motyw kolejowy prosto z Trójmiasta. W nagraniu widoczne są sceny nagrywane m.in. na stacji Gdańsk Główny, na której widoczne są kursujące do dziś elektryczne zespoły trakcyjne serii EN57, jeżdżące w ramach systemu trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej. Młodsze pokolenie może dzięki temu zobaczyć jak wyglądały jednostki tej serii na początku lat 90. Szczególnie interesujące są ujęcia z wnętrza jednego z pojazdów. W teledysku uwieczniono Kazika Staszewskiego grającego na saksofonie siedząc w kabinie maszynisty zespołu serii EN57 z ostatniej serii produkcyjnej, wyposażonej w czoło podobne do czół EZT serii EW58. Pokazany został widok z kabiny podczas przejazdu pod wiaduktem Błędnik w Gdańsku Głównym, a także oryginalne wnętrze niemalże fabrycznie nowej wówczas jednostki.

Paktofonika – „Jestem Bogiem”
Kolej występuje także w teledyskach piosenek hip-hopowych. W teledysku kultowej piosenki słynnej Paktofoniki także znajdziemy motywy kolejowe. W wybranych, krótkich ujęciach możemy dostrzec wybrane pociągi pasażerskie w wyglądzie charakterystycznym dla przełomu XX i XXI wieku. Widoczna jest między innymi klasyczna lokomotywa serii EU07 w charakterystycznym zielonym malowaniu z żółtym czołem i prostokątnymi reflektorami, a także nieśmiertelne wagony z rodzin 111A i 112A w niezapomnianym, kremowo – zielonym oraz kremowo – czerwonym malowaniu.

Mati i Skor – „SKM”
W teledysku do tego utworu, należącego także do gatunku hip-hop, w całości dominują motywy kolejowe z Trójmiasta. W ujęciach pojawiają się m.in. stacje Gdynia Chylonia, Gdynia Główna, Sopot, Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Główny. Stacja Gdynia Główna w trakcie nagrywania klipu przechodziła modernizację. Na stacji Gdynia Chylonia widzimy jeszcze stary peron SKM. Ponieważ utwór jest w całości poświęcony trójmiejskiej SKM nie brakuje ujęć popularnych EN57 i EN71 należących do SKM. W kadrach uwieczniono zarówno klasyczne, jeszcze niezmodernizowane jednostki w starym malowaniu i klasycznymi filmami, ale także składy po lżejszych lub głębokich modernizacjach, m.in. pierwszy w Trójmieście skład z silnikami asynchronicznymi, czyli EN71-045, który dodatkowo charakteryzuje się ułożeniem foteli bokiem do kierunku jazdy, wzorem pojazdów metra. Klip zawiera także fragmenty drastycznych materiałów z lat 90. XX wieku, przedstawiające dewastację składów SKM. Można ujrzeć tam klasyczne wnętrze jednostki EN57 z niespotykanymi już dziś charakterystycznymi plastikowymi ławami.

Pudelsi – „Konduktorka PKP”
Teledysk nie należy wprawdzie do dzieł najwyższych lotów, lecz pomijając erotyczne nacechowanie części scen, autorom udało się uwiecznić kultowe i niezapomniane do dziś przez starsze pokolenie klasyczne wnętrze wagonu z rodziny 111A. Charakterystyczny wzór tapicerki, a także zasłonek z logo PKP w oknach przenoszą nas wraz z rozkładanymi siedziskami na korytarzu w prawdziwy klimat polskiej kolei u schyłku XX wieku.

Classic – „Hej czy Ty wiesz”
Ten dość stary utwór z gatunku disco polo również posiada teledysk pełen motywów kolejowych. Choć forma jego wykonania z pewnością wzbudza uśmiechy na twarzach, ukazuje ciekawe ujęcia z dworca centralnego w Warszawie, jaki pamiętamy z gorszego okresu jego funkcjonowania, jeszcze przed modernizacją. Doskonale widoczne są wszędobylskie, nieestetyczne punkty handlowe, ale także funkcjonujące przez wiele lat na tej stacji pragotrony. W ujęciach klipu możemy zobaczyć wagony kolei niemieckich Deustche Bahn, prawdopodobnie wchodzące w skład pociągu z Warszawy do Niemiec. Ponadto w teledysku znalazły się wagony polskiej produkcji z rodziny 112A w charakterystycznym kremowo –czerwonym malowaniu. Całość klipu doskonale oddaje specyficzny klimat kolei, ale także życia w latach 90.

Total
1
Shares
2 komentarze
  1. Kombi – “Na dobre dni”.
    Zespół z Gdańska, lokalny patriotyzm przyniósł plenery na trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: