Gdzie kursuje pociąg papieski?

CC BY-SA 3.0

Po polskich torach kursuje obecnie ponad 1000 dalekobieżnych, regionalnych i aglomeracyjnych elektrycznych zespołów. Wśród tych wszystkich pojazdów jeden jest naprawdę wyjątkowy – to EN61-01, znany także jako pociąg papieski. Początkowo obsługiwał linię Kraków – Wadowice w ramach projektu Kolejowego Szlaku Jana Pawła II, później przez długi czas oczekiwał naprawy. Gdzie obecnie można spotkać ten nietypowy skład?

Motyw sakralny na torach

Elektryczny zespół trakcyjny EN61-01 jest przedstawicielem produkowanej przez Newag serii 14WE znanej lepiej pasażerom SKM Warszawa i Kolei Śląskich. Powstał w 2006 roku jako pamiątka pontyfikatu pierwszego i jak dotąd jedynego papieża Polaka- Jana Pawła II. Więcej na temat jego historii oraz wyposażenia pisaliśmy tutaj.

Pierwotnym przeznaczeniem tego jedynego w swoim rodzaju pociągu była obsługa turystycznych pociągów pielgrzymkowych. Z tego powodu we wnętrzu pojazdu znajdowało się wiele elementów o charakterze religijnym, związanym z papieżem Polakiem, w tym także urządzenia umożliwiające odtwarzanie filmów z nim związanych. Po zakończeniu projektu pojazd skierowano do obsługi innych planowych połączeń regionalnych na terenie Małopolski, między innymi Kraków – Zakopane oraz Kraków – Bielsko – Biała. Nie stracił on jednak swojego religijnego charakteru. – Pojazd ten posiada (obecnie – przyp. red.) pełne wyposażenie, włącznie z możliwością odtwarzania filmów o Janie Pawle II – informuje w rozmowie z serwisem zbiorowy.info Dominik Lebda, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych. Oprócz zwykłych pociągów od czasu do czasu obsługiwał także pociągi specjalne, w tym pielgrzymkowe, na terenie całej Polski.

Częste przestoje

Kilkukrotnie pociąg papieski był odstawiany na kilka miesięcy z powodu usterek lub napraw okresowych. Ostatni wielomiesięczny przestój składu miał miejsce w 2017 roku kiedy skład oczekiwał drugiej w swojej karierze naprawy poziomu P4. EN61-01 ukończył ją w 22 maja 2017 roku, zatem jeśli nie ulegnie żadnym poważniejszym awariom, powinien służyć bez większych przestojów przez kilka najbliższych lat. – Pociąg Papieski najbliższą naprawę P4 ma zaplanowaną na maj 2022 r – informuje Dominik Lebda.

Jednostka, choć na pierwszy rzut oka nowoczesna, w rzeczywistości wyposażona jest w przestarzałe wózki i napęd, przeniesiony ze skasowanych EZT serii EN57. Jak informuje rzecznik spółki Przewozy Regionalne podczas zaplanowanej kolejnej naprawy P4 nie planuje się jednak unowocześnienia napędu jednostki.

Gdzie obecnie jeździ pociąg papieski?

Jeszcze w 2018 roku wyjątkowy skład kursował na trasie Kraków – Zakopane, zaś w 2017 roku jako pierwszy pociąg przejechał po nowej estakadzie kolejowej łączącej Kraków Zabłocie i Kraków Krzemionki, przewożąc na swoim pokładzie licznych oficjeli. Obecnie ze względu na remonty na liniach nr 97 i 99 ruch pociągów do Zakopanego został zawieszony. Nie oznacza to jednak, że skład stoi na bocznicy. – Obecnie Pociąg Papieski kursuje najczęściej w relacji Sucha Beskidzka – Żywiec. Jest także wykorzystywany do zamówień komercyjnych.

Pociągi regio z Suchej Beskidzkiej do Żywca jeżdżą obecnie 2 razy w tygodniu – w piątki i niedzielę. Ze stacji Sucha Beskidzka pociąg odjeżdża o godzinie 17:37 w piątki oraz o 9:58 w niedziele, zaś do Żywca przyjeżdża o godzinie 18:59 w piątki i o 11:26 w niedziele. W drogę powrotną z Żywca pociąg wyrusza o 19:23 w piątki i 16:32 w niedziele, by dotrzeć do Suchej Beskidzkiej o 20:51 w piątki i 18:01 w niedziele.

Total
47
Shares
Zobacz również: