Pociągiem z Trójmiasta do Helu – porównanie ofert

“Słoneczny Patrol” z Helu do Bydgoszczy na stacji Gdańsk Wrzeszcz

Wakacje to czas, kiedy na niektórych liniach kolejowych ruch pasażerski mocno wzrasta. Jedną z takich tras jest linia kolejowa nr 213 z Redy do Helu. Poza wakacjami, od października do kwietnia, do samego Helu dociera zaledwie 7 par pociągów dziennie, obsługiwanych przez Przewozy Regionalne. W wakacje z kolei liczba połączeń wzrasta do ponad 20 par pociągów dziennie. Na trasie Trójmiasto – Hel swoje usługi kolejny rok z rzędu oferuje trzech przewoźników. Jakie oferty przygotowali dla pasażerów?

PKP Intercity – dojazd z różnych zakątków Polski
W tym roku do Helu dociera 7 par pociągów dalekobieżnych, w tym trzy dzienne i cztery nocne. Dzięki nim możliwa jest bezpośrednia podróż na półwysep m.in. z Wrocławia, Białegostoku, Warszawy, Krakowa, Przemyśla, Poznania, Katowic, Lublina i czeskiego Bohumina. Sześć połączeń to pociągi ekonomiczne TLK, zaś siódmy to EIC Jantar z Warszawy Zachodniej. Tylko pociąg kategorii EIC wyposażony jest w klimatyzację. Pociągi nocne oferują podróż w wagonach sypialnych, o których można przeczytać TUTAJ. Zaletą połączeń PKP Intercity jest fakt, iż wszystkie dojeżdżają do Sopotu i Gdańska. Czas przejazdu pociągiem TLK lub EIC z Helu do Gdyni waha się od 1,5 godziny do 2 godzin. Z uwagi na wymianę lokomotywy i dołączanie grup wagonów z innych stacji czas przejazdu do Gdańska jest już znacznie dłuższy i wynosi od około 2 godzin 40 minut do 3 godzin i 15 minut. Ceny biletów z Gdańska do Helu wynoszą 29 zł w klasie 2 w pociągu TLK oraz 68 zł w pociągu EIC.

Ceny biletów z Gdyni do Helu kształtują się na poziomie 24 zł w pociągu TLK oraz 68 zł w pociągu EIC. Przedstawione ceny obowiązują w dniu wyjazdu. W przypadku zakupu co najmniej tydzień przed wyjazdem bilet jest tańszy o 10%, przy zakupie co najmniej 2 tygodnie wcześniej – 20%, zaś przy zakupie co najmniej 3 tygodnie wcześniej 30%. Honorowane są wszystkie ulgi ustawowe. Szczegóły dotyczące zakupu biletów znajdują się na stronie ww.intercity.pl

Polregio – duża liczba połączeń, najniższa cena

Przewozy Regionalne, znane też pod marką Polregio, mają zdecydowanie najbogatszą ofertę połączeń do Helu. Przewoźnik codziennie uruchamia aż 15 par połączeń z Gdyni do Helu oraz dodatkowe 2 pary z Gdyni do Władysławowa, co daje łącznie 17 par pociągów na dobę. Niestety, z Gdańska i Sopotu do Helu kursuje jedynie jedna bezpośrednia para pociągów z Chojnic. 4 pary pociągów, w tym pociąg z i do Chojnic przez Gdańsk, obsługiwane są przez składy złożone z bardzo pojemnych wagonów piętrowych. Pozostałe pociągi zestawione są z klimatyzowanych, nowoczesnych spalinowych zespołów trakcyjnych, zwanych potocznie szynobusami. Każdy pociąg Polregio oferuje możliwość przewozu roweru . Usługa ta kosztuje 7 złotych niezależnie od odległości.

Przejazd pociągiem Polregio jest zdecydowanie najtańszy. Bilet normalny z Gdyni kosztuje 17,10 zł, a z Gdańska 19,80 zł. Bilety można kupić m.in. w kasie, u obsługi pociągu, w automatach biletowych, przez Internet, platformę KOLEO, a także aplikację mobilną Polregio. Szczegóły dotyczące zakupu biletów znajdują się na stronie www.polregio.pl.

Arriva – najszybsze połączenie z Gdyni i Gdańska

Podobnie jak w latach poprzednich, Arriva w tegoroczne wakacje uruchamia jedną parę pociągów z Bydgoszczy przez Gdańsk i Gdynię do Helu. Pociąg „Słoneczny Patrol” zapewnia zdecydowanie najszybsze połączenie między Bydgoszczą, Gdańskiem, Gdynią i Helem. Z Bydgoszczy pociąg odjeżdża codziennie o godzinie 7:21, z Gdańska Głównego o 9:13, a z Gdyni o 9:41. Do Helu pociąg dojeżdża o godzinie 11:10. Czasy przejazdów wynoszą zatem odpowiednio 3:49 h, 1:56 h oraz 1:29 h. W drogę powrotną z Helu pociąg wyrusza o 17:21. Do Gdyni dociera o godzinie 18:37, do Gdańska Głównego o 19:01, a do Bydgoszczy o 21:11. Czasy przejazdu wynoszą zatem odpowiednio: 1:16 h, 1:40 h oraz 3:50 h. Czas przejazdu jest szczególnie konkurencyjny w przypadku podróży z Gdańska, skąd bezpośredni pociąg Regio lub TLK do Helu jedzie ponad 2,5 godziny. W ramach uzupełnienia oferty przewoźnik uruchamia także 2 pary pociągów z Helu do Władysławowa: „Leżak” oraz „Parawan”.

Szybkie połączenie kosztuje jednak więcej niż pozostałe. Bilet z Bydgoszczy do Helu kosztuje 54 zł, z Gdańska 33 zł, a z Gdyni 28zł. Ceny biletów z Gdyni są zatem wyższe niż w pociągach TLK. W zamian oprócz znacznie krótszego czasu przejazdu pasażer ma zagwarantowany przejazd w komfortowych warunkach, gdyż szynobusy Arrivy, wyprodukowane przez firmę Pesa Bydgoszcz, wyposażone są w klimatyzację oraz gniazdka 230V. Tych udogodnień brakuje w pociągach TLK. Pasażerowie, którzy zdecydują się zakupić także bilet powrotny otrzymają 15% zniżki. Szczegółowe informacje o taryfie multiplaża dostępne są na stronie przewoźnika.

Podsumowanie

Najmocniejszą stroną oferty Polregio jest duża liczba uruchamianych połączeń oraz wysoka pojemność wybranych pociągów, zestawionych z wagonów piętrowych. Dużym atutem jest też stosunkowo niska cena biletów. Największą zaletą Arrivy jest z kolei krótki czas przejazdu, szczególnie z Sopotu oraz Gdańska. Dla osób podróżujących z Trójmiasta do Helu najmniej atrakcyjną ofertę wydaje się mieć PKP Intercity. Standard pociągów TLK jest najniższy spośród wszystkich kursujących do Helu pociągów przy jednocześnie zachowanej wysokiej cenie biletów. Dodatkowo negatywnie na ofertę wpływa długi czas przejazdu z Sopotu i Gdańska, spowodowany zmianą lokomotywy w Gdyni Głównej. Tabelaryczne porównanie liczby połączeń, cen biletów i czasów przejazdu prezentujemy w poniższej tabeli.

PrzewoźnikLiczba połączeń z GdyniLiczba połączeń z GdańskaCzas jazdy z GdyniCzas jazdy z GdańskaLiczba pociągów klimatyzowanychCena biletu normalnego z GdyniCena biletu normalnego z Gdańska
Polregio1511:27-2:31 h2:35-2:55 h1117,10 zł19,80 zł
PKP Intercity771:30-1:50 h2:30-3:15 h124 zł (EIC 68 zł)29 zł (EIC 68 zł)
Arriva111:16-1:29 h1:40-1:56 h128 zł33 zł
Total
17
Shares
Zobacz również: