Linie kolejowe do elektryfikacji – subiektywny ranking

W ostatnich miesiącach, po kilku latach zastoju, PKP Polskie Linie Kolejowe wznawiają proces elektryfikacji krajowej sieci kolejowej. Obecnie trwają prace związane z elektryfikacją na linii kolejowej 278 z Węglińca do Zgorzelca. Trwa także elektryfikacja linii 68 i 71, stanowiące ciąg Lublin – Stalowa Wola – Rzeszów. Jakie linie w dalszej kolejności powinny przejść elektryfikację? Przedstawiamy nasz subiektywny ranking.

5. Linia nr 207 Malbork – Grudziądz – Toruń

Linia kolejowa 207  stanowi najkrótszą drogę z Trójmiasta do Torunia względem wykorzystywanych w ruchu dalekobieżnym tras przez Iławę lub Bydgoszcz. Jej elektryfikacja pozwoliłaby uruchomić ruch dalekobieżny z Trójmiasta w kierunku Torunia nie tylko krótszą trasą, ale przez nieobsługiwany pociągami dalekobieżnymi blisko stutysięczny Grudziądz. Czas przejazdu uległby znacznemu skróceniu dzięki eliminacji czasochłonnej zmianie kierunku jazdy w Bydgoszczy. Powoduje ona, że czas jazdy pociągiem do Torunia jest nieatrakcyjny względem czasu przejazdu transportem drogowym po autostradzie A1.

4. Linia kolejowa nr 274 Lubań Śląski – Zgorzelec

Linia kolejowa nr 274 Wrocław – Zgorzelec jest obecnie niezelektryfikowana jedynie na krótkim odcinku z Lubania Śląskiego do Zgorzelca. Z tego powodu pociągi osobowe z Jeleniej Góry do Goerlitz prowadzone trakcją spalinową pokonują aż 52 z 77 kilometrów po odcinku zelektryfikowanym. Sieć trakcyjna na odcinku Jelenia Góra – Lubań Śląski jest dziś wykorzystywana tylko przez jedną parę pociągów pasażerskich. Jest to IC Karkonosze z Jeleniej Góry do Białegostoku. Elektryfikacja brakującego odcinka pozwoliłaby na poprawę oferty pociągów osobowych, zwiększenie pojemności taboru, a także uruchomienie bezpośrednich połączeń ze Zgorzelca i Lubania Śląskiego do Wałbrzycha i Jaworzyny Śląskiej.

Oprócz tego konieczna byłaby jednak również elektryfikacja krótkiego odcinka Zgorzelec – Goerlitz. Elektryfikacja zarówno linii od strony Lubania Śląskiego jak i Węglińca spowoduje całkowite wycofanie pociągów polskich z odcinka granicznego. To z kolei wymusi przesiadki do niemieckich składów w Zgorzelcu. Utrata bezpośrednich połączeń transgranicznych odbije się negatywnie na zainteresowanie tego typu połączeniami. Ponadto stacja w Goerlitz dzięki hali peronowej daje większy komfort przesiadek na pociągi w głąb Niemiec niż stacja w Zgorzelcu. W ostatnich dniach okazało się, że planowana przez PKP PLK elektryfikacja tego odcinka została przesunięta na kolejną perspektywę finansową UE.

3. Linia kolejowa nr 203 Tczew – Kostrzyn

Linia kolejowa nr 203 z Tczewa do Kostrzyna stanowiła fragment dawnego Ostbahnu, czyli kolejowej magistrali z Berlina do Królewca. Jest dwutorowa na odcinkach Tczew – Gutowiec oraz Piła Gł. – Kostrzyn, co umożliwia przejazd stosunkowo dużej liczby pociągów, a więc przygotowanie atrakcyjnej oferty dla pasażerów. Niestety, trakcja spalinowa jest znacznie bardziej kosztowna w eksploatacji niż trakcja elektryczna.  Z tego powodu linie niezelektryfikowane z reguły charakteryzują się mniejszym ruchem pociągów, a także wykorzystywaniem mniejszych pojazdów. Przykładowo mimo dość dużych potoków pasażerskich na linii Tczew – Chojnice dominują dwu – lub trzyczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne, w których często panuje znaczny tłok. Z powodu braku wystarczająco silnych i bezawaryjnych lokomotyw spalinowych PKP Intercity niechętnie uruchamia pociągi dalekobieżne.

Obecnie całość linii 203 pokonuje jedynie dwuwagonowy pociąg TLK Bory Tucholskie z Gdyni Głównej do Gorzowa Wielkopolskiego. Jednak przykładowo takie miasta powiatowe jak Chojnice, Starogard Gdański czy Złotów nie mają żadnych bezpośrednich połączeń ze stolicą Polski. Elektryfikacja całego ciągu pozwoliłaby na zwiększenie liczby połączeń regionalnych wraz z podażą miejsc w pociągach. Dodatkowo zwiększyłaby szanse na uruchomienie większej liczby połączeń dalekobieżnych nie tylko z wymienionych wyżej miejscowości, ale także z Gorzowa Wielkopolskiego, będącego stolicą województwa lubuskiego. Według informacji Telewizji Polskiej obecnie trwa sporządzanie dokumentacji przedprojektowej dla elektryfikacji odcinka z Krzyża do Gorzowa Wielkopolskiego.

2. Linia nr 38 Korsze – Ełk.

Niezelektryfikowany 99-kilometrowy odcinek z Korsz do Ełku stanowi poważny problem w transporcie kolejowym pomiędzy Olsztynem a Białystokiem. Zarówno pociągi pasażerskie jak i towarowe jadące od strony Olsztyna w kierunku Białegostoku muszą zmieniać lokomotywę z elektrycznej na spalinową. Ten zabieg wydłuża czas jazdy i podnosi koszty uruchomienia pociągów. Pociągi trakcji elektryczne nie tylko są bardziej ekonomiczne, ale także bardziej dynamiczne od pociągów spalinowych. Elektryfikacja pozwoliłaby zatem na skrócenie czasu jazdy pomiędzy poszczególnymi stacjami, a także zmniejszyła koszty uruchamiania pociągów związane ze zmianą jednostki napędowej. W najbliższych latach PKP PLK planuje przeprowadzenie elektryfikacji tego odcinka wraz z kompleksową modernizacją nawierzchni torowej.

1. Linia kolejowa nr 201 Maksymilianowo – Gdynia Główna.

Linia nr 201 naszym zdaniem wymaga najpilniejszej elektryfikacji, aby zapewnić sprawny transport towarów do rozwijającego się portu w Gdyni. Obecnie z racji niższych kosztów niemal cały ruch towarowy prowadzony jest zelektryfikowanymi liniami nr 131 i 9. Na tej linii odbywa się jednak bardzo duży i stale rosnący ruch pasażerski, który znacząco utrudnia płynność ruchu towarowego. Elektryfikacja linii nr 201 pozwoliłaby na odciążenie linii nr 131 i 9, a przede wszystkim lepszą dostępność do gdyńskiego portu. Sprawny transport towarów do i z portów jest ważnym czynnikiem z punktu widzenia rozwoju gospodarczego państwa.  Proponowana inwestycja ma więc duże uzasadnienie ekonomiczne.

Elektryfikacja linii 201 przyczyniłaby się także do poprawy pasażerskich połączeń regionalnych Kościerzyny i Kartuz z Trójmiastem przez obniżenie kosztów uruchamiania połączeń i zwiększenie podaży miejsc w pojemniejszych jednostkach elektrycznych. To jednak będzie możliwe tylko w połączeniu z elektryfikacją linii PKM oraz linii nr 229 na odcinku Glincz – Kartuzy. Elektryfikacja wszystkich wymienionych linii jest na szczęście planowana w perspektywie do 2023 roku.

Total
2
Shares
1 komentarz
  1. Elektryfikacja jak najbardziej tak. Jeszcze przywrócenie komunikacji kolejowej na wielu liniach np. na Mazurach. Gdzie łza się kręci w oku jak się widzi choinki i inne drzewka rosnące na torach przy zamkniętych szlakach dla ruchu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: