Tramwaj Nevelo stał się pojazdem autonomicznym

Minionej nocy jeżdżący od kilku lat po Krakowie tramwaj 126N Nevelo po raz pierwszy przejechał przez miasto bez pomocy motorniczego. Sterowany komputerem pojazd pokonał odcinek z przystanku Muzeum Narodowe do Cichego Kącika zatrzymując się samodzielnie na przystankach po drodze.

Tramwaj Nevelo jest jak dotąd jedynym tramwajem wyprodukowanym przez Newag, ale za to pierwszym w Polsce, który pojechał bez pomocy motorniczego. Został on wyprodukowany już w 2012 roku, lecz dopiero w ostatnim czasie przebudowano go na pojazd autonomiczny.  Jest to efekt projektu naukowo – badawczego autonomizacji jazdy tramwajem realizowany przez NEWAG S.A., Instytut Pojazdów Szynowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, CYBID sp. z o.o., MEDCOM sp. z o.o. oraz MPK w Krakowie.

W ramach wspólnych prac opracowano i wykonano układ sterowania do tramwaju, umożliwiający precyzyjne sterowanie prędkością, sterowanie drzwiami, dzwonkiem, a także zapewnieniem bezpieczeństwa i nadrzędności sygnałów z pokładu pojazdu (np. hamulca bezpieczeństwa, czy hamowania nagłego).  Tramwaj zatrzymuje się na przystankach oraz otwiera, zamyka drzwi i reaguje na ograniczenia prędkości na podstawie precyzyjnej nawigacji satelitarnej. Dodatkowo wykorzystuje w tym celu pomiar przebiegu drogi z kół pojazdu.

Jakie kolejne etapy prac?

W ramach kolejnych etapów prac planowane jest wyposażenie tramwaju w kompleksowe, inteligentne systemy wykrywania przeszkód. Następny etap to zaprogramowanie konkretnej trasy liniowej tramwaju. Ostatnim punktem będzie rozpoczęcie eksploatacji tramwaju z zastosowanym asystentem nadzorującym jazdę.

– Głównym celem naszych działań jest wdrożenie tzw. asystenta motorniczego wspomagającego jego pracę i nadzorującego parametry jazdy w celu zwiększenia bezpieczeństwa – wyjaśnia dr inż. Maciej Michnej z Politechniki Krajowskiej. – Nadzór nad pracą motorniczego będzie odbywał się w kilku zakresach: czuwania nad prędkością (zwalnianie gdy motorniczy jedzie za szybko w stosunku do wymagań), przerywania rozruchu przy izolatorach sekcyjnych, wykrywanie przeszkód i weryfikowanie możliwości przejazdu lub dostosowanie odpowiedniej prędkości, automatyzacja hamowania przystankowego i na światłach, komunikacja z sygnalizacją świetlną i dostosowanie prędkości do cyklu świateł ta, by tramwaj nie musiał się zatrzymywać. Docelowo, jak tylko będzie to prawnie i technicznie możliwe, chcemy wprowadzić pełne sterowanie autonomiczne tramwajem – tłumaczy.

Total
1
Shares
Zobacz również: