Porównanie aplikacji wybranych przewoźników kolejowych w Polsce i za granicą

Żyjemy w czasach, kiedy technika coraz szybciej idzie do przodu, a większość ludzi posiada już smartfon, bądź inne inteligentne urządzenie. By zachować konkurencyjność względem innych środków transportu przewoźnicy kolejowi także muszą iść z technologicznym duchem czasu. Chcąc utrzymać stałych klientów, zyskać kolejnych i podwyższyć jakość swoich usług udostępnili własne aplikacje mobilne. Dzięki nim można kupić bilety na pociąg bez konieczności odwiedzania kas biletowych i niejednokrotnie oszczędzając podróżnym długiego oczekiwania w kolejce. Dziś przedstawimy Wam porównanie funkcjonalności aplikacji kilku przewoźników krajowych i zagranicznych.

PKP Intercity

Polski przewoźnik narodowy posiada aplikację IC Mobile Navigator. W menu głównym dostępne są 4 opcje: „wyszukaj połączenie i kup bilet”, „informacje dla pasażera”, „punktualność” i „kontrola biletów”. Niestety, aby zakupić bilety trzeba posiadać konto w systemie SkyCash, a konto na stronie intercity.pl nie jest powiązane z kontem na smartfonie. Natomiast jeśli już jesteśmy zalogowani, sam zakup biletów jest intuicyjny, najpierw wyszukujemy połączenie, wybieramy konkretny pociąg, klasę, ewentualne zniżki i płacimy kartą bądź pieniędzmi z konta SkyCash. Dużym mankamentem jest brak możliwości wyboru miejsca w pociągach EIP i IC, tak jak jest możliwe przez stronę internetową oraz niedostępność rezerwacji miejsc sypialnych i do leżenia. Połączenia międzynarodowe niedostępne.

Menu główne oraz wybór klasy w IC Mobile Navigator

POLREGIO

Największy polski przewoźnik kolejowy może się pochwalić znacznie bardziej nowoczesną aplikacją, która jest zmodyfikowaną wersją KOLEO. Do zakupu biletu konieczne jest posiadanie konta, płatności można dokonać kartą płatniczą bądź systemem BLIK. W ustawieniach aplikacji wpisujemy swoje dane osobowe oraz ewentualną zniżkę na przejazd, jeśli takową posiadamy. Gdy już wszystko mamy ustawione, sam zakup trwa kilkanaście sekund, wpisujemy relację, wybieramy pociąg, płatność i gotowe. Dostępna jest możliwość zakupu biletów okresowych.

Możliwy wybór połączeń z przesiadką w aplikacji PR

České dráhy

Czesi stworzyli aplikację Můj vlak, dzięki której można zakupić bilety na pociągi uruchamiane przez spółkę České dráhy (Koleje czeskie). Aplikacja jest ściśle powiązana ze stroną internetową cd.cz, przez co nie trzeba zakładać osobnego konta na aplikacji mobilnej, jeśli już posiadamy takowe na stronie. Możliwy jest zakup biletów na pociągi krajowe oraz międzynarodowe (z wyłączeniem Polski), dostępna jest rezerwacja miejsc na pociągi z taką możliwością. Miejsce wybieramy ze schematu, analogicznie do sali kinowej. Płatności można dokonać kartą, bez konieczności zapisywania jej.

Železničná spoločnosť Slovensko

Aplikacja Ideme vlakom została stworzona na potrzeby słowackiego narodowego przewoźnika. Tak jak w przypadku Czechów, również konta na stronie internetowej i aplikacji są ze sobą powiązane. W menu głównym wybieramy trasę przejazdu oraz datę, następnie ustawiamy wszystkie parametry naszej podróży. W przypadku rezerwacji miejsc dostępne są schematy. Płatności można dokonywać jedynie kartą. W systemie Google Play jednak bardzo nisko oceniono tą aplikację, powodem jest mała stabilność działania.

Podróż zaczynająca się na wąskich torach i kończąca na normalnym rozstawie – możliwa w ramach jednego biletu!

Österreichische Bundesbahnen

Austriackie koleje państwowe mają do zaoferowania równie funkcjonalną aplikację. Nie trzeba mieć utworzonego konta, bilety otrzymuje się na e-mail. Dostępna jest pełna gama połączeń międzynarodowych (z wyłączeniem Polski), możliwy również zakup miejsc do leżenia i sypialnych.

Aplikacje OEBB oraz ČD witają nas szybkim wyborem najczęściej wyszukiwanych przez nas tras

Ukrzaliznycia

Aplikacja kolei Ukraińskich nazywa się po prostu Railway tickets (bilety kolejowe).  W menu głównym wpisujemy trasę przejazdu, wybieramy klasę i następnie klikamy na wolne miejsce na schemacie. Połączenia międzynarodowe są jedynie częściowo dostępne, wszystkie pociągi zaczynające bądź kończące bieg w Przemyślu od strony ukraińskiej są w sprzedaży, ale np. pociąg Lwów Ekspress nie jest w ogóle widoczny. Płatność dokonywana wyłącznie kartą.

W taki sposób wybieramy miejsce sypialne w ukraińskiej aplikacji

Prywatni przewoźnicy

Dla przykładu wzięto dwóch największych prywatnych przewoźników kolejowych w Czechach – RegioJet oraz Leo Express. Ich aplikacje wyglądają niemal identycznie jak strony internetowe (które są głównym kanałem sprzedaży biletów w przypadku tych przewoźników), mają również zachowaną pełną funkcjonalność.

Podsumowanie

Przewoźnik Wybór miejsc Połączenia międzynarodowe Miejsca sypialne/do leżenia Sprawdzenie punktualności Możliwość przesiadki Wybór języka angielskiego
IC Mobile Navigator nie nie nie tak nie nie
Můj vlak tak tak nie tak tak tak
Ideme vlakom tak tak nie nie tak nie
OEBB tak tak tak nie tak tak
Ukrzaliznycia tak 1/21 tak nie nie tak
  1. Połączenia do Polski dostępne wyłącznie do Przemyśla

W tabeli nie uwzględniono przewoźnika POLREGIO z powodu wyłącznie regionalnego charakteru pociągów.

Reasumując, na powyższych przykładach widać, że do zakupu biletu na pociąg wystarczy smartfon i kilka kliknięć. Najlepsze aplikacje Mają do zaoferowania Koleje Czeskie, Austriackie, gdyż oprócz standardowych biletów mamy do wyboru dodatkowe opcje (rezerwacja miejsc, połączenia międzynarodowe – patrz: tabela).

W subiektywnym rankingu dużą ilość punktów otrzymały również Słowacy i Ukraińcy, mimo iż występują mankamenty w ich aplikacjach, to jednak dołożono starań, aby usprawnić sprzedaż i zachęcić pasażerów do wyboru tego kanału sprzedaży. Niestety PKP Intercity ma jeszcze dużo do poprawy, gdyż nawet połączenia z przesiadką nie są dostępne w IC Mobile Navigator, nie wspominając o dodatkowych funkcjach jak wybór miejsc ze schematu, zakup biletu na połączenia międzynarodowe czy wykupienie miejsca w wagonie sypialnym lub z miejscami do leżenia.

Total
19
Shares
Zobacz również: