Czy kolej jest przygotowana do zimy?

W tym roku zima nadeszła nad Polskę szybko, bo już pod koniec listopada. Pierwszy śnieg i mróz pojawił się na terenie niemal całego kraju. Czy kolej przygotowała się do zimowych warunków?

PKP Polskie Linie Kolejowe, narodowy zarządca infrastruktury, zapewnia o gotowości swoich służb do trudnych, zimowych warunków na stacjach i szlakach. Spółka stale monitoruje pogodę, przejezdność linii i całodobowo pozostaje w kontakcie z przewoźnikami. Cały czas funkcjonuje Centrum Wsparcia Klienta, współpracujące z obsługą pociągów pasażerskich informując o utrudnieniach i organizując pomoc, np. komunikacji zastępczej. Spółka deklaruje pełne przygotowanie sprzętu niezbędnego do zapewnienia stałego ruchu pociągów na polskiej sieci kolejowej.

– Monitoring warunków atmosferycznych, przygotowane zespoły pracowników i rozmieszczony w najważniejszych miejscach sprzęt do odśnieżania, mają zapewnić przejezdność linii. Sprawną organizację podróży, także w przypadkach niespodziewanych utrudnień na liniach kolejowych ma ułatwić bieżąca współpraca z przewoźnikami – mówi Mirosław Skubiszyński, wiceprezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na całej sieci PKP PLK dyżuruje 279 pojazdów służących usuwaniu skutków trudnych warunków zimowych. Wśród nich znajduje się 215 odśnieżarek, 49 pługów oraz 15 kombajnów śnieżnych. Dodatkowo zabezpieczono 179 zespołów szybkiego reagowania. Pozostające w gotowości służby mają do wykorzystania ponad 900 maszyn, takich jak wózki motorowe, pociągi robocze do wywozu śniegu, samochody i ładowarki. W przypadku szczególnie trudnych warunków, do pracy zapewniono 14 tysięcy pracowników.

Kolej, oprócz śniegu, będzie musiała walczyć także z oblodzeniem sieci trakcyjnej, które często paraliżuje ruch pociągów. W tym roku odladzaniem sieci zajmie się 66 pociągów sieciowych. Około 2400 km sieci trakcyjnej zabezpieczono specjalnym środkiem, który zmniejsza przyczepność lodu do przewodów.

Co ważne, gdy prognozy pogody będą przewidywały spadek temperatury poniżej -10 stopni Celsjusza, wszystkie dworce całodobowe nie będą zamykane na nocną przerwę techniczną. W sytuacjach nadzwyczajnych, kolejarze mogą podjąć decyzję o całodobowym otwarciu pozostałych dworców.

Total
1
Shares
Zobacz również: