Kolejarze gotowi na zimę?

Narodowy zarządca sieci kolejowej PKP PLK poinformował o przygotowaniu do zimowego sezonu. Sprawdzimy, jakie zasoby zabezpieczyli kolejarze na mroźne i śnieżne dni.

Kalendarzowa zima jest coraz bliżej, jednak zimowa aura nawiedziła Polskę po raz pierwszy już kilkanaście dni temu. PKP Polskie Linie Kolejowe jak co roku przygotowały zespoły szybkiego reagowania w celu monitorowania sytuacji na sieci. 180 zespołów będzie miało ręce pełne roboty, ponieważ zimowym utrzymaniem objętych jest ponad 18 tysięcy kilometrów linii kolejowych, około 25 tysięcy mostów i wiaduktów, ponad 13 tysięcy przejazdów, a także dziesiątki tysięcy peronów, kładek i dojść dla pasażerów.

– W akcji zimowej prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. może uczestniczyć kilkanaście tysięcy osób. Wykorzystujemy monitoring warunków atmosferycznych, aby zespoły pracowników i sprzęt do odśnieżania jak najlepiej zapewniały przejezdność linii. Bieżąca współpraca z przewoźnikami ułatwia organizację podróży w przypadkach ewentualnych ograniczeń ruchu. W sytuacjach trudnych uruchamiamy zespoły zarządzania kryzysowego – mówi Mirosław Skubiszyński, wiceprezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zarządca polskiej sieci kolejowej posiada w całym kraju 280 maszyn do odśnieżania: pługów, odśnieżarek i kombajnów śnieżnych. Sprawność sieci trakcyjnej zapewni 66 pociągów sieciowych PKP Energetyki, które są przystosowane do odladzania sieci trakcyjnej. Prawie 4 tysiące kilometrów sieci trakcyjnej nad najważniejszymi liniami kolejowymi będzie zabezpieczonych specjalnym środkiem antyoblodzeniowym. 20 tysięcy rozjazdów wyposażono w system elektrycznego ogrzewania zapobiegającego zamarzaniu ruchomych elementów.

Czy tabor nie zawiedzie?

O przygotowaniu do zimy zapewnia także PKP Intercity obsługujący niemal wszystkie połączenia dalekobieżne w Polsce.

– Kolej w Polsce przeżywa prawdziwy renesans. W tym roku przewieźliśmy już 50 milionów pasażerów, co jest rekordem w 20-letniej działalności spółki. Spodziewamy się, że ruch w okresie zimowym, zwłaszcza świąteczno-noworocznym i feryjnym nie osłabnie, a to oznacza dla nas ogromne wyzwanie. Zimą na wszelkie możliwe scenariusze będziemy przygotowani – mówi Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

Jak informuje przewoźnik, od początku września do 21 listopada 2022 r. wykonał przeglądy wszystkich pojazdów, jakimi dysponuje. W ramach przygotowania do zimy przeprowadził przeglądy oraz zweryfikował stany magazynowe podzespołów oraz części zamiennych, które mają służyć jak najszybszemu eliminowaniu potencjalnych usterek taboru.

Dworce otwarte też nocą

W przypadku ekstremalnych mrozów kolejarze obiecują pozostawiać dworce otwarte przez całą dobę. Jeśli temperatury spadną poniżej -10 stopni Celsjusza, budynki nie będą zamykane na nocną przerwę techniczną. W przypadku znacznego spadku temperatury oraz w sytuacjach nadzwyczajnych PKP S.A. „może podjąć decyzję o całodobowym otwarciu pozostałych dworców”. W tym przypadku chodzi o dworce, które zwyczajowo nie są otwarte przez większość doby.

Pasażerowie mają nadzieję, że w tym roku zimowe podróże obędą się bez większych przeszkód. Przez najbliższe miesiące to właśnie oni będą sprawdzać podczas codziennych, weekendowych i świątecznych podróży, czy przygotowanie kolejarze sprostali wymaganiom, jakie stawia przed nimi zimowa część roku.

Total
0
Shares
Zobacz również: