Metro w Warszawie ma 28 lat. Na horyzoncie zmierzch najstarszego taboru

Stacja Plac Wilsona w pierwszych dniach eksploatacji /Fot.tomo (foTOmo) /CC BY

W piątek, 7 kwietnia 2023 roku przypada 28. rocznica uruchomienia metra w Warszawie. Ten jedyny do dzisiaj system kolei podziemnej w Polsce w trakcie swojej działalności przeszedł duże przeobrażenie. Dzisiejsza rocznica jest pierwszą, którą obchodzimy bez kompletu pociągów towarzyszących uruchomieniu linii M1.

Dokładnie dwadzieścia osiem lat temu, również w piątek, nastąpiło przełomowe wydarzenie w historii stołecznego transportu publicznego. 7 kwietnia 1995 roku o godzinie 12:35 ze stacji Wilanowska odjechał pierwszy pociąg warszawskiego metra. Ten pierwszy kurs obsłużył trzywagonowy wówczas pociąg nr 03, zestawiony oczywiście z wagonów rosyjskich serii 81. Pierwsze kursy zabrały w podróż oficjeli, a zwykli warszawiacy przejechali się metrem dopiero w kolejnych kursach.

Jako pierwszy oddano do użytku 7,5-kilometrowy odcinek Kabaty – Politechnika, budowany od 1983 roku. Początkowo był obsługiwany przez trzywagonowe pociągi rosyjskie. Bardzo szybko okazało się, że to nie wystarczy. W 1997 roku dokupiono dodatkowe wagony, dzięki czemu linia zaczęła być obsługiwana piętnastoma pociągami czterowagonowymi.

Inwestycje w tabor były niezbędne, ponieważ I linia metra się wydłużała. 26 maja 1998 roku pociągi dotarły od stacji Centrum. 11 maja 2001 roku do stacji Ratusz Arsenał, 20 grudnia 2003 r. do Dworca Gdańskiego, 8 kwietnia 2005 r. do Placu Wilsona, a 29 grudnia 2006 r. do stacji Marymont. Ostatni odcinek do Młocin otwarto 25 października 2008 roku.

Do obsługi rozbudowywanej linii kupowano kolejne pociągi. W 1998 roku zamówiono 18 sześciowagonowych pociągów Alstom Metropolis. Dostawy zrealizowano w latach 2000-2005. Pierwsze cztery pociągi dostarczono statkiem z zakładu w Barcelonie, a pozostałe z fabryki Alstomu w  Chorzowie. W międzyczasie dokupiono kolejne, znacznie mniej nowoczesne, ale za to tanie wagony rosyjskie. Istniejące składy 4-wagonowe wydłużono do sześciu wagonów. Ponadto dokupiono siedem sześciowagonowych pociągów o zmodyfikowanej konstrukcji, w tym zmienionej stylistyce czół. Do obsługi całej I linii było więc 40 pociągów.

Linia M2

W 2009 roku rozpoczęło się drugie epokowe wydarzenie w historii metra. Faktem stała się budowa drugiej linii metra. W Dzień Kobiet, 8 marca 2015 roku, o 9:30 uruchomiono pierwszy odcinek linii. Pociągi kursowały pomiędzy Dworcem Wileńskim a Rondem Daszyńskiego. Do jej obsługi skierowano nowo zakupione sześciowagonowe, jednoprzestrzenne pociągi Siemens Inspiro. Kupiono 35 takich składów, które obsługują także linię M1.

W kolejnych latach linię M2 wydłużano. 15 września 2019 pociągi dotarły na stację Trocka. 4 kwietnia 2020 roku metro linii M2 dojechało na Wolę, do stacji Księcia Janusza.  W 2022 roku otwarto odcinki na Bemowo i na Bródno. Trwa budowa ostatniego odcinka do stacji Karolin i nowej stacji technologiczno-postojowej.

28. rocznica bez jednego pociągu rosyjskiego

Od kilku miesięcy trwają dostawy nowych sześciowagonowych, jednoprzestrzennych pociągów Škoda Varsovia. Zamówiono 37 składów, które zasilają rozbudowaną linię M2, a na linii M1 powoli zastępują najstarsze składy rosyjskie. 29 marca 2023 roku odbył się ostatni, pożegnalny przejazd rosyjskiego pociągu nr 07, który wkrótce trafi do Kijowa. W najbliższym czasie do stolicy Ukrainy trafi 10 tych pociągów. W ruchu pozostanie 5 pociągów rosyjskich starszego i 7 nowszego typu. Docelowo w taborze Metra Warszawskiego pozostanie tylko pociąg 02 z przeznaczeniem na pojazd zabytkowy.

Total
0
Shares
Zobacz również: