Kupujesz bilet przez aplikację PKP Intercity? Zrób to, aby uniknąć mandatu!

Screeny aplikacji PKP Intercity

Nowa aplikacja PKP Intercity zdobywa popularność wśród pasażerów, ułatwiając zakup biletów oraz oferując wiele praktycznych funkcji. Daleko jej jeszcze do ideału, a moment nieuwagi może kosztować spory mandat.

Narodowy przewoźnik dalekobieżny od kilku miesięcy intensywnie promuje swoją nową aplikację mobilną, która zastąpiła dotychczasową – IC Mobile Navigator. Nowy produkt cieszy się dużą popularnością wśród pasażerów – przez pierwsze 2,5 miesiąca PKP Intercity sprzedało w niej 200 tys. biletów.

Jak przyznaje sam przewoźnik, aplikacja jest jeszcze na dość wczesnym etapie rozwoju. Brakuje w niej funkcjonalności doskonale znanych z komercyjnych rozwiązań. Właśnie brak powszechnie dostępnych funkcjonalności może kosztować pasażera sporo stresu, a nawet mandat w przypadku kontroli.

Jeden z internautów opisał, jak podczas kontroli prawie otrzymał mandat, właśnie z powodu braku w aplikacji PKP Intercity pewnej funkcjonalności.

Aplikacja PKP IC się ładuje 10 minut, bo brak zasięgu. Konduktor: proszę robić screenshoty, bo musi pan okazać bilet na każde wezwanie i może zostać uznany za pasażera bez biletu, jak pan nie może pokazać od razu

Jerzy Gozdek na Twiterze.

Okazuje się bowiem, że aplikacja narodowego przewoźnika nie zapisuje biletów w swojej pamięci, a jedynie pobiera je z internetu na żądanie pasażera.

Na wpis internauty odpowiedział przewoźnik, który zachęca do… robienia screenów ekranu.

W przypadku korzystania z wersji elektronicznej biletu, warto skorzystać z opcji wykonania zrzutu ekranu, aby w przypadku braku połączenia z internetem, posiadać dostęp do swojego biletu. Aplikacja bedzie udoskonalana z kolejnymi wersjami rozwojowymi, aby podnosić jakość usług.

PKP Intercity na Twitterze

Jak kupić bilet w aplikacji PKP Intercity?

Na początek pobierz aplikację PKP Intercity z Google Play lub App Store i zainstaluj ją na swoim smartfonie. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w systemie e-IC, załóż je, aby móc korzystać z aplikacji na różnych urządzeniach. Możesz także zabezpieczyć swoje konto kodem PIN lub, w zależności od preferencji, korzystać z logowania biometrycznego.

Aplikacja pozwala na zakup podstawowych biletów, przejazdów “Tam i Powrót” w ramach jednej transakcji, a także na kupowanie biletów z przesiadką czy przewóz dodatkowego bagażu, roweru czy zwierząt. Spory wybór filtrów w wyszukiwarce ułatwia znalezienie odpowiedniego połączenia. Dla osób często podróżujących przydatna będzie funkcja profili zakupowych, dzięki której można zdefiniować stałe parametry podróży.

Graficzna rezerwacja miejsc, która dostępna jest dla niektórych pociągów, umożliwia wybór konkretnego miejsca ze schematu pociągu. Warto również sprawdzić frekwencję w pociągu, aby ocenić, jak popularne jest interesujące nas połączenie.

Za bilety można zapłacić kartą, Google Pay, BLIK-iem, a wkrótce także Apple Pay. Podczas płatności zostaniesz poinformowany o powodzeniu transakcji. Jeśli zauważysz literówkę w swoim imieniu i nazwisku, aplikacja umożliwia szybką korektę bez konieczności zwracania biletu. Błąd w nazwisku pasażera może zostać potraktowany przez konduktora jak jazda bez biletu. Wówczas również można otrzymać ogromną karę.

Aplikacja dostępna jest także w wersjach językowych angielskiej, niemieckiej i ukraińskiej, co z pewnością docenią podróżujący zagraniczni użytkownicy.

Czego brakuje w aplikacji PKP Intercity?

Narodowy przewoźnik wskazał już listę funkcjonalności, które chce wprowadzić w swojej aplikacji mobilnej. W przyszłości aplikacja będzie oferować między innymi sprzedaż biletów międzynarodowych oraz biletów na przejazd z więcej niż jedną przesiadką. Dodatkowo, pojawi się opcja udostępnienia biletu innej osobie, co ułatwi podróżowanie razem ze znajomymi czy rodziną. Użytkownicy będą też mieli możliwość dodania biletu do kalendarza, co ułatwi organizację czasu i przypomni o zbliżającej się podróży.

W przyszłości aplikacja będzie wyposażona w funkcję pokazywania lokalizacji pociągu na mapie oraz informacji o opóźnieniach. PKP Intercity planuje również wdrożenie programu lojalnościowego, co pozwoli na zbieranie punktów za przejazdy i wymianę ich na zniżki lub gadżety.

Wśród nowych funkcjonalności znajdzie się także możliwość kontaktu z drużyną konduktorską poprzez aplikację. Dzięki temu pasażerowie będą mogli zgłaszać nieodpowiednią temperaturę w pociągu, usterki lub problematyczne zachowanie współpasażerów. Ta funkcja ma zwiększyć komfort podróży i pomóc w utrzymaniu porządku na pokładzie pociągów.

Total
0
Shares
Zobacz również: