Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Chodkiewicz poinformował o planach modernizacji linii kolejowych w województwie pomorskim do 2023 roku, a także o planach na perspektywę finansową na lata 2021-2027. Informacja została zamieszczona w odpowiedzi na interpelację posłanki Małgorzaty Chmiel w sprawie remontu linii kolejowej z Gdyni do Kościerzyny.
Jak informuje Ministerstwo obecnie narodowy zarządca infrastruktury prowadzi dwa projekty dotyczące rozwoju transportu szynowego w województwie pomorskim:
– „Zwiększenie przepustowości ciągu Tczew – Gdynia wraz z dobudową odcinków nowych torów szlakowych oraz przebudową stacji Zajączkowo Tczewskie”;
– „Prace na pozostałych liniach kolejowych należących do alternatywnego ciągu transportowego Bydgoszcz – Trójmiasto i liniach stycznych oraz chojnickim węźle kolejowym”.
Nie jest to jednak koniec inwestycji. W ramach Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku planowana jest realizacja następujących inwestycji w województwie:
– Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz – Trójmiasto (POIiŚ);
– Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni (CEF);
– Poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do portu Gdańsk (CEF);
– Prace na linii kolejowej nr 202 na odcinku Gdynia Chylonia – Słupsk (POIiŚ);
– Rewitalizacja linii kolejowej nr 405 odcinek granica województwa – Słupsk – Ustka (RPO);
– Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 odcinek granica województwa (Gardeja) – Malbork (RPO);
– Rewitalizacja linii kolejowej nr 229 odcinek Lębork – Łeba (RPO).
Należy jednak zaznaczyć, że z powodu na braku alokacji środków w RPO Województwa Pomorskiego Urząd Marszałkowski podjął decyzję, że projekt nie będzie realizowany w perspektywie 2014 – 2020. Część inwestycji, m.in. na liniach 405 i 207 jest na etapie realizacji robót torowych.
Okazuje się, że nie jest to koniec inwestycji w infrastrukturę kolejową w województwie pomorskim. W ramach prac planistycznych związanych z nową perspektywą finansową na lata 2021-2027 organizator transportu na terenie województwa pomorskiego, czyli UMWP, zgłosił do realizacji kolejne projekty. Są to między innymi:
– projekt mający na celu skrócenie czasu jazdy pomiędzy Gdańskiem i Warszawą;
– prace na linii 229 Kartuzy – Sierakowice;
– prace na linii 229 Lębork – Łeba;
– prace na liniach 228 i 723 Gdynia Gł. – Gdynia Oksywie / Kosakowo;
– prace na liniach 211 Kościerzyna – Lipusz (i 212 Lipusz – Bytów, odcinek poza zarządem PKP PLK SA);
– poprawę przepustowości odcinka Gdańsk – Tczew;
– prace na liniach 203 i 210 Tczew – Człuchów – Wierzchowo Człuchowskie;
– poprawę przepustowości i elektryfikację linii 213 Reda – Hel;
– prace na linii 230 Wejherowo – Góra Pomorska;
– poprawę przepustowości odcinka Kwidzyn – Białki linii 207.
Jak podkreśla Ministerstwo Infrastruktury są to wstępne propozycje dotyczące kierunków inwestycji w linie kolejowe na Pomorzu. Ostateczna lista realizowanych projektów będzie uwarunkowana dalszymi ustaleniami z właściwymi organami rządowymi i samorządowymi oraz dostępnością środków finansowych.