Coraz więcej zagranicznych sukcesów Pesy

SZT Pesa Link, eskploatowany w Czechach/Fot. Emil Włuka

Po dość głębokim kryzysie bydgoskiego producenta przyszedł czas na odwrócenie negatywnego trendu. W ostatnich dniach Pesa osiągnęła kilka ważnych sukcesów w różnych europejskich krajach.

Pierwszym ważnym wydarzeniem w historii polskiego producenta było uzyskanie 30 lipca homologacji na terenie Niemiec dla trójczłonowych Linków, oznaczonych w Niemczech numerem serii BR633. Wcześniej uzyskano homologację dla pojazdów dwuczłonowych. Uzyskanie dopuszczenia do ruchu umożliwi realizację umowy na dostawę SZT. Na chwilę obecną zakontraktowanych jest 71 pojazdów, które mają zostać dostarczone do końca 2019 roku.

Jeszcze przed upływem połowy wakacji branżę kolejową obiegła informacja o planowanym zawarciu umowy pomiędzy Pesą a prywatnym czeskim operatorem Regio Jet na zakup zupełnie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Zamówienie jest związane z wygranym przez Regio Jet przetargiem na realizację dotowanych przewozów na terenie czeskiego Kraju Usteckiego. Polski producent wyprodukuje siedem dwuczłonowych EZT Elf2. Pojazdy mają być przystosowane do eksploatacji w Czechach i mieć ku temu stosowne dopuszczenia. Nowe Elfy będą wyposażone m.in. w dostęp do Wi-Fi, będą specjalnie wydzielone miejsca na rowery, wózki dziecięce i wózki inwalidzkie, a także system informacji pasażerskiej z modułem GPS. Pojazdy mają być dostarczone w II połowie 2021 roku. Do tego Regio Jet będzie użytkował SZT serii VT628, które są eksploatowane także w Polsce, w spółce Arriva RP. Elfy2 dla Regio Jet będą pierwszymi EZT wyprodukowanymi przez Pesę na eksport.

Mijający tydzień przyniósł kolejne dobre wiadomości dla bydgoskiego producenta. Udało się bowiem rozszerzyć zawarty przed kilku laty kontrakt z włoską Trenitalią na dostawę spalinowych zespołów trakcyjnych ATR220 Atribo. Po Włoszech, u różnych przewoźników jeździ już ponad 81 tego typu jednostek. Teraz dostarczone zostanie kolejne 14 sztuk, które mają być dostarczone w przeciągu 1 roku.

Zdobyte liczne zamówienia na dostawy pojazdów za granicę mają szansę pomóc firmie na definitywne wyjście z kryzysu. Najbliższy rok pokaże jak Pesa poradzi sobie z realizacją prestiżowych kontraktów oraz jak wypłynie to na strukturę dostaw nowych pojazdów szynowych na rynek polski według producentów.

Total
0
Shares
1 komentarz

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: