Wakacje 2018 na wąskich torach

Pociąg ŻKD /Fot.Maciej300888/CC BY-SA 3.0

Wakacje to okres, w którym wraca życie na wielu liniach z pozostałych w Polsce kolejek wąskotorowych. Ich istnienie opiera się dziś głównie na przewozach turystycznych, stąd okres wakacji jest często jedynym, kiedy można się przejechać kolejką wąskotorową. Dziś przyjrzymy się kolejkom, które szczególnie warto odwiedzić.

Pomorze i Mazury
W północnej Polsce dość prężnie działa kilka kolejek wąskotorowych. Jedną z nich jest Nadmorska Kolej Wąskotorowa, kursująca pomiędzy Gryficami a Pogorzelicami. Jest to pierwsza w Polsce kolej wąskotorowa poddana gruntownej modernizacji, obejmującej tabor, infrastrukturę torową, a także infrastrukturę obsługi podróżnych (na odcinku Trzęsacz – Pogorzelice). Dodatkowym jej atutem jest malowniczy nadmorski przebieg. Szczegóły dotyczące realizacji kursów w tym sezonie kolejka prezentuje na swojej stronie internetowej.

Kolejną, typowo nadmorską kolejką jest Żuławska Kolej Dojazdowa, której poświęciliśmy osobny tekst. Jest to pod wieloma względami kolej innowacyjna, patrząc w skali polskich wąskotorówek. Wszystkie informacje o ofercie znajdują się na stronie www.kolejzulawska.pl.

Równie ciekawą nadmorską kolejką jest Koszalińska Kolej Wąskotorowa, kursująca z Koszalina do Rosnowa, gdzie znajduje się plaża i kąpielisko. Jej oferta stawia na aktywny weekendowy wypoczynek, bowiem nie oferuje ona samego przejazdu pociągiem, lecz także szereg atrakcji dodatkowych. Wszystkiego na temat czekających na przyszłych pasażerów rozrywek można dowiedzieć się na stronie http://waskotorowka.koszalin.pl/ .

Będąc w północnej Polsce warto także odwiedzić znajdującą się na Mazurach Ełcką Kolej Wąskotorową, kursującą z Ełku, pomiędzy jeziorami, do Sypitek. W porównaniu do wyżej wymienionych kolejek oferta jest skromniejsza, ale również warta uwagi. Każdy może zapoznać się z nią w tym miejscu.

Centrum i Polska Zachodnia
Nie tylko nad morzem można przejechać się kolejką wąskotorową. Kilka podobnych systemów funkcjonuje także w centrum kraju. W pobliżu samej Warszawy działa Piaseczyńsko – Grójecka Kolej Wąskotorowa, także linia muzealna Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Na obu kolejkach pociągi kursują tylko w weekendy, a same kursy połączone są z dodatkowymi atrakcjami. Szczegóły ofert obie kolejki przedstawiają na swoich stronach internetowych: http://www.kolejka-piaseczno.pl oraz http://mkw.e-sochaczew.pl .

Pomiędzy Warszawą a Łodzią znajduje się kolejna, warta odwiedzenia kolej, mianowicie Kolej Wąskotorowa Rogów – Biała. Oprócz przejażdżek pociągami wąskotorowymi istnieje możliwość zwiedzania kolekcji taboru w Rogowie. Rozkładu jazdy i cenniki można znaleźć na oficjalnej stronie kolejki na portalu społecznościowym Facebook.

Przenosząc się bardziej na Północ trafimy na Żnińską Kolej Powiatową, która podobnie jak w przypadku sochaczewskiej kolejki połączona jest z muzeum kolei. Cenniki i rozkłady jazdy pociągów łączących Żnin, Wenecję, Biskupin i Gąsawę, a także inne informacje dotyczące działalności kolejki są dostępne pod adresem http://muzeumznin.pl/.

Swoją kolejką wąskotorową może poszczycić się Również Środa Wielkopolska. Malownicza trasa kolejki ze Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla również należy do wartych polecenia. Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z ofertą tej urokliwej kolei na stronie http://sredzkakolejpowiatowa.pl/ .

Kolejką wąskotorową możemy przejechać się także na Ziemi Świętokrzystkiej. Ciekawostką jest fakt, że skład pociągu kursującego po Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej zawiera wagon gastronomiczny, co jest rzadko spotykane na wąskich torach. Szczegółów na temat pociągów kursujących z Jędrzejowa do Pińczowa możemy dowiedzieć się na stronie http://www.ciuchcia.eu/ .

Polska Południowa
Jedną z najbardziej znanych kolejek wąskotorowych w Polsce jest Bieszczadzka Kolejka Leśna, słynąca z urzekających widoków, jakie zapewnia położenie w sercu Bieszczad. W ofercie są 2 trasy: z Majdanu do Przysłupa oraz z Majdanu do Balnicy. Każdy, kto chciałby poznać uroki Bieszczad z pokładu malutkich wagoników kolejki powinien zapoznać się z ofertą na stronie internetowej kolejki.

Niepowtarzalny klimat kolei industrialnej można poczuć podróżując Kolejką Wąskotorową w Rudach. Jest to fragment rozbudowanej niegdyś sieci Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, pełniących swego czasu istotną rolę w życiu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z wakacyjną ofertą górnośląskiej kolejki można zapoznać się tutaj.

Na koniec pragniemy polecić także bardzo nietypową Krośnicką Kolej Wąskotorową. Jest to kolej wybudowana od podstaw w 2013 roku, na terenie zespołu parkowo-pałacowego w Krośnicach, koło Krotoszyna. Stanowi ona nawiązanie do nieistniejącej już Wrocławskiej Kolei Dojazdowej. Na około 3-kilometrowej trasie wybudowano kilka przystanków, a także stację, dworzec i lokomotywownię Krośnice Wąskotorowe. Celem uatrakcyjnienia kolei sprowadzony został czynny parowóz Px48. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą kolei, zamieszczoną pod tym adresem.

Total
0
Shares
Zobacz również: