Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Ile nowych EZT kursuje po polskich torach?

Zakupy nowoczesnych EZT w Polsce rozpoczęły się w 2004 roku. Pierwszy elektryczny zespół trakcyjny nowej generacji został wyprodukowany w bydgoskiej Pesie dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Był to kursujący do dziś, jedyny istniejący pojazd serii EN95. Choć początkowo zakupy nowych składów były bardzo skromne i nie zawsze do końca trafione, to dziś nowoczesne EZT stanowią już znaczny odsetek taboru kolejowego w Polsce. Proces wymiany taboru tego typu nabrał tempa znacząco po 2010 roku. Ile nowoczesnych EZT kursuje już po polskich torach?

Na początku marca polscy przewoźnicy kolejowi byli w posiadaniu aż 411 elektrycznych zespołów trakcyjnych. 331 z nich jest w użytkowaniu przewoźników miejskich, regionalnych i aglomeracyjnych, zaś 74 są w posiadaniu dalekobieżnego przewoźnika PKP Intercity. Kolejne 6 pojazdów to nieeksploatowane obecnie wagony silnikowe serii EN81. W poniższej tabeli przedstawiamy podział istniejących EZT na producentów.

ProducentLiczba wyprodukowanych pojazdów
Pesa179
Newag158
Stadler54
Alstom20
RAZEM411

Podział EZT względem poszczególnych województw prezentuje się następująco:

WojewództwoLiczba użytkowanych EZT
Dolnośląskie27
Kujawsko – pomorskie10
Lubelskie0
Lubuskie3
Łódzkie25
Małopolskie34
Mazowieckie85
Opolskie7
Podkarpackie13
Podlaskie0
Pomorskie6
Śląskie39
Świętokrzyskie15
Warmińsko – mazurskie2
Wielkopolskie25
Zachodniopomorskie40
RAZEM331

Ile jest z kolei czynnych, niezmodernizowanych EZT serii EN57 i EN71? Według nieoficjalnych danych w Polsce pozostaje około 310 czynnych jednostek serii EN57. Eksploatowane są przez Przewozy Regionalne, Koleje Mazowieckie, PKP SKM w Trójmieście, Koleje Śląskie oraz Koleje Dolnośląskie. Ponadto w eksploatacji pozostało około 25 niezmodernizowanych jednostek serii EN71, eksploatowanych przez Przewozy Regionalne i PKP SKM w Trójmieście. Oznacza to, że nowych EZT jest już nieco więcej niż klasycznych, niezmodernizowanych.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More