Ile nowych EZT kursuje po polskich torach?

Zdjęcie ilustracyjne./Fot. PESA SA

Zakupy nowoczesnych EZT w Polsce rozpoczęły się w 2004 roku. Pierwszy elektryczny zespół trakcyjny nowej generacji został wyprodukowany w bydgoskiej Pesie dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Był to kursujący do dziś, jedyny istniejący pojazd serii EN95. Choć początkowo zakupy nowych składów były bardzo skromne i nie zawsze do końca trafione, to dziś nowoczesne EZT stanowią już znaczny odsetek taboru kolejowego w Polsce. Proces wymiany taboru tego typu nabrał tempa znacząco po 2010 roku. Ile nowoczesnych EZT kursuje już po polskich torach?

Na początku marca polscy przewoźnicy kolejowi byli w posiadaniu aż 411 elektrycznych zespołów trakcyjnych. 331 z nich jest w użytkowaniu przewoźników miejskich, regionalnych i aglomeracyjnych, zaś 74 są w posiadaniu dalekobieżnego przewoźnika PKP Intercity. Kolejne 6 pojazdów to nieeksploatowane obecnie wagony silnikowe serii EN81. W poniższej tabeli przedstawiamy podział istniejących EZT na producentów.

ProducentLiczba wyprodukowanych pojazdów
Pesa179
Newag158
Stadler54
Alstom20
RAZEM411

Podział EZT względem poszczególnych województw prezentuje się następująco:

WojewództwoLiczba użytkowanych EZT
Dolnośląskie27
Kujawsko – pomorskie10
Lubelskie0
Lubuskie3
Łódzkie25
Małopolskie34
Mazowieckie85
Opolskie7
Podkarpackie13
Podlaskie0
Pomorskie6
Śląskie39
Świętokrzyskie15
Warmińsko – mazurskie2
Wielkopolskie25
Zachodniopomorskie40
RAZEM331

Ile jest z kolei czynnych, niezmodernizowanych EZT serii EN57 i EN71? Według nieoficjalnych danych w Polsce pozostaje około 310 czynnych jednostek serii EN57. Eksploatowane są przez Przewozy Regionalne, Koleje Mazowieckie, PKP SKM w Trójmieście, Koleje Śląskie oraz Koleje Dolnośląskie. Ponadto w eksploatacji pozostało około 25 niezmodernizowanych jednostek serii EN71, eksploatowanych przez Przewozy Regionalne i PKP SKM w Trójmieście. Oznacza to, że nowych EZT jest już nieco więcej niż klasycznych, niezmodernizowanych.

Total
24
Shares
Zobacz również: