Gdańsk: tramwajowe plany taborowe na najbliższe lata

Tramwaj 128NG z dostawy z 2014 roku/fot. Emil Włuka

W ostatnich tygodniach w Gdańsku rozpoczęto wprowadzanie do ruchu kolejnych tramwajów Pesa 128NG JazzDuo. Są to pierwsze całkiem nowe tramwaje w mieście od 5 lat. Większość parku taborowego jest jednak starsza i wymaga remontów. Jaka jest więc strategia Gdańskich Autobusów i Tramwajów w zakresie tramwajów w najbliższym czasie?

Bombardiery i swingi wymagają remontu

Tramwaje NGT6 i 120NaG, czyli bombardiery i swingi mają już za sobą setki tysięcy przejechanych kilometrów. Trzy sztuki NGT6 kursują po gdańskich torach od 2007 roku. Swingi wyprodukowano z kolei w latach 2010 – 2011. Dla najstarszych egzemplarzy przyszedł więc czas na regenerację podzespołów i odświeżenie wyglądu. – Najbardziej wysłużone są tramwaje NGT6. Pojazdy nr 1005 i 1006 przejechały po 820 000 kilometrów, a pojazd nr 1007 – 792 000 kilometrów. – informuje w rozmowie z serwisem zbiorowy.info Anna Dobrowolska, rzecznik prasowy GAiT. – Planujemy powtórzyć przetarg na ich remont w 2020 roku. Pierwszy przetarg na remont bombardierów odbył się już w tym roku, lecz został unieważniony z powodu braku ofert.

W tym roku odbył się także przetarg na remont pierwszych 5 z 35 swingów, które mają obecnie 8 lub 9 lat. Wygrała go kilka miesięcy temu firma Saatz z Warszawy, jednak do tej pory żaden z tramwajów nie został przekazany wykonawcy. – Planowany termin rozpoczęcia prac to styczeń 2020 roku. W 2020 ogłoszony zostanie kolejny przetarg na wykonanie prac remontowych 10 tramwajów, a w 2021 planujemy przeprowadzenie tych prac.  I tak co roku, aż zmodernizowane zostaną wszystkie 120NaG. Potem pracami objęte zostaną 128NG. Największy osiągnięty przebieg 120NaG wynosi 645 000 km, natomiast przebiegi 11 tramwajów przekroczyło wartość 620 000 km – mówi Anna Dobrowolska.

105Na do wycofania, ale kiedy?

O wycofaniu jedynych w mieście wysokopodłogowych tramwajów 105Na mówi się w Gdańsku co najmniej od Euro 2012. Są to najbardziej wysłużone i najmniej lubiane przez większość mieszkańców miasta tramwaje. Terminy rezygnacji z konstali zapowiadano co najmniej kilkukrotnie. Do dziś w eksploatacji pozostaje 10 składów dwuwagonowych oraz dwa składy trzywagonowe. Wszystkie stacjonują w zajezdni Nowy Port i są wykorzystywane w od poniedziałku do piątku na linii nr 5 i 8. Ponadto w wakacyjne weekendy jeden skład trzywagonowy obsługuje linię nr 8, łączącą plażę w Jelitkowie z plażą na Stogach. W czerwcu wycofano z powodu złego stanu technicznego dwuwagonowy skład 1295+1296. Kiedy przyjdzie czas na pozostałe? – 105 Na docelowo zastąpione zostaną przez nowe tramwaje PESA Jazz Duo. Tym samym termin ich wycofania  z ruchu jest ściśle związany z dostawą nowych zamówionych tramwajów – informuje Anna Dobrowolska.  Przewoźnik nie podaje jednak konkretnych dat, więc nie jest jasne czy składy 105Na pożegnamy w przyszłym roku po dostawie pierwszej partii 15 jazzów czy też w roku 2021 po realizacji opcji na kolejne 15 sztuk.

Świetlana przyszłość N8C

Tramwaje N8C, choć tylko nieznacznie młodsze od tramwajów 105Na, będą jeszcze służyć Gdańszczanom przez długie lata. – Komunikacja tramwajowa w Gdańsku ulega ciągłej rozbudowie. Uruchamianie nowych tras wymaga zapewnienia odpowiedniej ilości taboru do realizacji przewozów. Z tego powodu, na chwilę obecną nie planujemy wycofywania z eksploatacji taboru typu N8C, który w celu polepszenia stanu technicznego podlega sukcesywnej modernizacji. Szacowany czas eksploatacji zmodernizowanych pojazdów to ok. 15 lat – wyjaśnia Anna Dobrowolska.

Przypominamy, że obecnie trwa proces modernizacji napędu i elektroniki w gdańskich N8C. W latach 2009 – 2012 przeszły bowiem jedynie remont wnętrza oraz wyglądu zewnętrznego, połączony z wstawieniem środkowego, częściowo niskopodłogowego członu.  Pojazdy zyskują m.in. nowe asynchroniczne silniki, nowe oświetlenie, pulpit sterowniczy, piasecznice, a także ładowarki USB . Część pojazdów otrzymuje także nowy system informacji pasażerskiej, a także nowe obicia siedzeń z wizerunkiem gdańskiego herbu. O zakresie remontów pisaliśmy szczegółowo tutaj.

114Na wycofane przed N8C?

Co ciekawe, tramwaje N8C z lat 70. I 80. XX wieku prawdopodobnie „przeżyją” znacznie młodsze tramwaje 114Na. Są to prototypowe wagony wyprodukowane przez chorzowski Konstal w 1997 roku. Są to pierwsze niskopodłogowe tramwaje w Gdańsku i jedne z pierwszych tego typu w kraju. W 2013 roku pojazd o numerze 1501 przeszedł w poznańskim Modertransie gruntowną modernizację ze zmianą wyglądu zewnętrznego. W 2017 roku wyremontowano w tej samej firmie tramwaj o numerze 1502, lecz z zachowaniem oryginalnego wyglądu z myślą o pozostawieniu go w przyszłości w kolekcji taboru zabytkowego. Z uwagi na niedostateczną moc tramwaje tego typu nie są w stanie obsłużyć stromej linii na Chełm i Łostowice. W połączeniu z ich jednokierunkowością mocno zawężają się możliwości ich wykorzystywania w warunkach gdańskiej sieci. Oba egzemplarze stacjonują w zajezdni Wrzeszcz i  obsługują niemal wyłącznie linię nr 5. Więcej o tych tramwajach pisaliśmy tutaj.

Tramwaje 114Na, choć młode, są dość problematyczne w utrzymaniu z racji nietypowej konstrukcji –  Problematycznym jest brak dostępności części zamiennych na rynku. Są one wykonywane na zamówienie, co wydłuża czasy napraw. Plan eksploatacji tramwajów 114Na to około 10 najbliższych lat – tłumaczy Anna Dobrowolska.

30 jazzów w ciągu 2 lat i co dalej?

W 2021 roku Gdańskie Autobusy i tramwaje powinny otrzymać ostatni, 30 zamówiony tramwaj Pesa JazzDuo.  Przewoźnik będzie miał wówczas w posiadaniu 35 tramwajów 128NG, 35 tramwajów 120NaG, 62 N8C, 3 NTG6, 4 NGd99 oraz 2 sztuki 114Na. Wycofanych zostanie 12 składów 105Na. Ich miejsce zastąpię kolejne przekazane z zajezdni Wrzeszcz tramwaje N8C. Nowoporcki zakład będzie zatem specjalizował się w utrzymaniu tylko jednego, najstarszego typu tramwajów w mieście.  W 2021 roku przewoźnik będzie w posiadaniu łącznie 141 składów tramwajowych, wobec 126 posiadanych obecnie pojazdów. Zwiększona liczba tramwajów będzie konieczna do obsługi budowanej trasy wzdłuż ul. Nowej Bulońskiej oraz planowanej do budowy linii na Nowej Warszawskiej. Jak podaje GAiT obecnie nie planuje się dalszych zakupów.

Poprawia się stan zajezdni

Wraz z inwestycjami w park taborowy postępują także remonty zajezdni tramwajowych. O pracach w zajezdni Nowy Port informowaliśmy w ubiegłym roku. Końca dobiega trwająca od kilku lat modernizacja zajezdni Wrzeszcz, eksploatującej najnowsze modele tramwajów.  Według uzyskanych od przewoźnika informacji w połowie 2020 roku planowane jest otwarcie nowoczesnej lakierni znajdującej się w zajezdni Wrzeszcz. Obiekt jest gotowy od kilku lat, lecz jego uruchomienie blokowali Gdańszczanie mieszkający w sąsiedztwie zajezdni i obawiający się złego wpływu na środowisko. Lakiernia jest jednak nowoczesnym, ekologicznym obiektem, który nie będzie zagrażał środowisku, ani zdrowiu mieszkańców. W związku z problemami w uruchomieniu nowego obiektu tramwaje malowane są w dalszym ciągu w starej lakierni na terenie zajezdni Nowy Port, gdzie warunki pracy pracowników nie przystają do współczesnych standardów.

Oprócz inwestycji w istniejących zajezdniach planowana jest budowa nowej zajezdni tramwajowej na Ujeścisku, przy ul. Warszawskiej. Jest to konieczne w związku z powiększającym się ilostanem taboru oraz rozbudową sieci. Inwestycja ma zostać przeprowadzona po wybudowaniu tras wzdłuż Nowej Bulońskiej i Nowej Warszawskiej, u zbiegu których planuje się jej lokalizację.

Total
1
Shares
Zobacz również: