Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję

Jak w 1975 roku wyglądała podróż pociągiem po Azji i Europie? Polecamy dziś niezwykłą książkę Paula Theroux, który w cztery miesiące przejechał pociągiem przez 22 kraje.

“Wielki bazar kolejowy. Pociągiem przez Azję” to niezwykła powieść podróżnicza Paula Theroux z 1975 roku. Książka jest zapisem czteromiesięcznej podróży autora z Londynu do Tokio i z powrotem, którą odbył w całości pociągami, w tym słynnym Orient Expresem i koleją transsyberyjską.

I właśnie wokół pociągów, pasażerów i kolejarzy toczy się akcja powieści. Długie godziny spędzone razem w przedziale sypialnym czy też spotkanie przy herbacie w wagonie restauracyjnym były dla autora niepowtarzalną okazją do kontaktu z drugim człowiekiem, czasem bardzo intensywnego, bo niemal z definicji skazanego na przygodność i nietrwałość.

W powieści ważniejszy od wyliczania rozmaitych atrakcji turystycznych jest opis samego fenomenu podróżowania, który pozwala zobaczyć czytelnikowi to, co odmienne i obce, doświadczyć zdziwienia i zachwytu nowością. Opis podróży nie zamienia się tutaj w katalog informacji o odwiedzanych krajach, ich historii, krajobrazach i kulturze. Autor darzy kolej dużym sentymentem, co było przyczyną wyboru środka podróży. Dzięki temu, możemy też w książce znaleźć wiele ciekawych opisów pojazdów, którymi podróżuje. Odcinki podróży, niemożliwe do pokonania pociągami zostały przebyte samolotami, samochodami, promami lub autobusami.

W ramach podróży Theroux odwiedził Wielką Brytanię, Jugosławię, Afganistan, Iran, Indie, Pakistan, Laos, Singapur, Wietnam i Japonię.

Total
0
Shares
Zobacz również: