Gdzie pojadą piętrowe wagony PKP Intercity? Są pierwsze plany

Fot. materiały prasowe przewoźnika

W lipcu ubiegłego roku PKP Intercity ogłosiło przetarg na zakup składów piętrowych typu push-pull wraz z lokomotywami. Wówczas przewoźnik ogłosił, że na pewno wykorzysta je do obsługi tras Warszawa – Łódź oraz Kraków – Katowice. Dziś wiadomo, że połączeń będzie więcej.

Posłanka Paulina Matysiak skierowała na początku lutego do Ministra Infrastruktury interpelację w sprawie planowanego wykorzystania nowych wagonów typu push-pull. Okazuje się bowiem, że przewoźnik ma już bardziej szczegółowe plany dotyczące wykorzystania nowych pojazdów.

– Pociągi obsługiwane ww. składami będą kursowały z Warszawy w kierunku: Gdyni, Olsztyna, Białegostoku, Terespola, Lublina, Radomia, Kielc, Krakowa, Łodzi, Torunia i Bydgoszczy. Ponadto przewidujemy zwiększenie puli miejsc na ciągu o rosnącej frekwencji, tj. Przemyśl – Rzeszów – Kraków – Katowice – Opole – Wrocław uruchamiając tam również pojemne składy piętrowe – napisał wiceminister Andrzej Bittel w odpowiedzi na interpelację.

Jak zaznaczył wiceszef resortu infrastruktury, pociągi będą wykorzystywane do realizacji połączeń w ramach świadczenia usług publicznych. Oznacza to, że będą mogły kursować jako składy TLK lub IC. Nie zobaczymy ich na “komercyjnych” połączeniach PKP Intercity czy EIC oraz EIP.

Pojadą do Czech

Wagony typu push-pull mają być homologowane w Czechach. Ministerstwo Infrastruktury zaakceptowało bowiem, aby PKP Intercity wykorzystywało je do obsługi połączeń Polski z Republiką Czeską .

 – Wykorzystanie składów typu push-pull odbywałoby się w okresie zwiększonego popytu na przewozy turystyczne w relacjach z/do Republiki Czeskiej, przy obniżonym poziomie ruchu około-aglomeracyjnego w podstawowych połączeniach – informuje wiceszef Ministerstwa Infrastruktury.

PKP Intercity cały czas jest na początkowym etapie zakupu 38 siedmiowagonowych piętrowych składów typu push-pull. Jesienią zakończyło etap zbierania wniosków od podmiotów, które zgłosiły chęć udziały w dialogu konkurencyjnym. Zgłosiło się 7 podmiotów, w tym konsorcjum utworzone przez dwóch krajowych konkurentów: Pesy Bydgoszcz oraz Newagu. Nowe pociągi chce też dostarczyć pięciu innych europejskich producentów oraz chińska firma CRRC.

Total
6
Shares
1 komentarz
  1. Zatem bez Poznania, Szczecina.. bo to inna mysl polityczna…
    super! i to ma byc kolej panstwowa dla wszystkich.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: